23.05.2005, Redakce

Kaplan: „Na Kroměříž bych už mohl být připraven!“

Jihlava – Tomáš Kaplan je klíčovým hráčem jihlavského druholigového mužstva. V loňské sezóně se stal nejlepším střelcem II. ligy, vévodí historické tabulce střelců FC Vysočina a v počtu druholigových startů mu patří 2. místo. Startů by však mohlo být mnohem více nebýt posledního zpackaného roku plného zranění. Smolné období vyvrcholilo v neděli 17. dubna, kdy Tomáš utrpěl těžké zranění v podobě natržené sleziny.

 
Jak si inkriminovaný okamžik vybavuješ?

Hráli jsme kvalitní zápas s Mostem, když jsem v 54. minutě dostal na malé vápno skvělý centr od Pavla Bartoše a poté jsem už jenom soustředil na přesnou hlavičku. Ještě jsem sledoval, jak míč zapadá přesně k pravé tyči, když v tom jsem dostal úder od vyběhnuvšího gólmana soupeře. Měl jsem vyražený dech a zezadu naražená žebra a proto jsem raději střídal. Po zápase jsem se už cítil dobře, pouze mi vystřelovala bolest do ramene.

Co následovalo v dalších hodinách?

Po zápase jsme pro jistotu zajeli na rentgen, který však žádnou zlomeninu žeber neodhalil. Problémy začaly až doma zhruba po dvou hodinách. Stupňovala se bolest v rameni a cítil jsem stále větší tlak v břiše. Raději jsem vše telefonicky konzultoval s doktorem Čeperou a shodli jsme se, že bude lepší, když mne přítelkyně doveze do nemocnice. Zde jsem podstoupil další rentgen a ultrazvuk, který odhalil poškození sleziny a krev v břiše. Okamžitě jsem byl umístěn na JIPku, kde mne napojili na nejrůznější přístroje. Naštěstí jsem byl mimo ohrožení života a tak mne operace čekala až druhý den dopoledne. Lapadoskopií mi byla ošetřena slezina a vysáta krev v dutině břišní.

V té době se ti asi hlavou honily nejrůznější myšlenky…

Byl jsem v nejistotě, protože jsem samozřejmě neznal veškeré komplikace spojené se zraněním sleziny. Obavy jsem však neměl, navíc mne doktoři záhy ujistili, že fotbal lze případně hrát i bez sleziny.

Kdy jsi se cítil nejhůře?

Nejhorší byly první čtyři dny na JIPce. Z těla mi trčelo pět hadiček, mohl jsem ležet pouze na zádech, měl jsem horečku a navíc jsem čtyři dny dostával místo jídla pouze infuze… Poté se však můj stav výrazně zlepšil, horečky ustoupili a já byl převezen na chirurgické oddělení. A dočkal jsem se i odpojení hadiček. Devět dní po úrazu jsem byl předán do domácí péče.

Co ti v tvé situaci nejvíce pomohlo?

Nejvíce mi určitě pomohla přítelkyně a rodina. Velmi mne však potěšila a zároveň překvapila velká podpora kamarádů, spoluhráčů, lidí z klubu a fanoušků. Všem jim za to chci touto cestou velice poděkovat.

Jaký je tvůj aktuální zdravotní stav a kdy lze očekávat tvůj návrat na trávníky?

Momentálně se cítím dobře, což potvrdilo i speciální vyšetření v Brně. V tomto týdnu mohu začít lehce běhat a jezdit na kole, další týden již mohu lehce trénovat s mužstvem a o týden později se už budu moci jít naplno! Pokud by vše šlo bez problémů, tak bych mohl stihnout i závěrečný domácí zápas s Kroměříží! Jsem rád, že už konečně mohu něco dělat, protože sledování TV a čtení knížek mne už přestalo bavit.

Vraťme se k dalším zraněním, která tě v této a předchozí sezóně provázela…

Vše začalo v květnu loňského roku, kdy jsem v domácím utkání proti Xaverovu utrpěl naštípnutí zánártní kůstky. Na řadu tak přišel operativní zákrok, díky kterému jsem přišel nejen o pohárové semifinále na Baníku, ale i o začátek tohoto podzimu. Do II. ligy jsem naskočil až v 8. podzimní kole, přičemž až do listopadu jsem hrál s dráty v noze. Přesto jsem se na podzim postupně dostal do slušné formy a dokázal jsem vstřelit 4 branky. Věřil jsem, že se v zimě budu moci co nejlépe připravit na jaro a v něm dokázat své kvality. Bohužel mne opět přibrzdilo zranění v podobě problémů s kolenem. Další měsíc jsem tak nemohl 100% trénovat. Začátek jara jsem nakonec stihl, ovšem skončilo pro mne nešťastně už v 5. kole doma proti Mostu… Snad už jsem si všechna zranění definitivně vybral!

Jak hodnotíš výkony svých spoluhráčů v této sezóně? Co říkáš jejich útoku na I. ligu?

Jsem velmi rád, že se teď klukům daří a že tato sezóna podle všeho skončí dosud největším úspěchem klubu. Doufám, že jsem k tomu i já částečně přispěl.

Při pohledu na tabulku nás určitě mrzí, že jsme zejména na podzim nedokázali více bodovat doma. V boji o postup už mohlo být rozhodnuto. Situace se naštěstí tak vyvinula, že nyní máme postup ve vlastních rukou. Kluci se o něj určitě poperou!

Pamatuješ všechny druholigové sezóny a můžeš srovnávat. Je tento tým dosud nejlepší? Změnila se nějak úroveň II. ligy?

Myslím si, že se především pozitivně projevuje fakt, že spolu hrajeme už delší dobu a jsme výborně sehraní. Navíc vytváříme opravdu velmi dobrou partu.

Vlastní druholigová soutěž se stále více vyrovnává a díky propracovanější defenzivní hře v ní padá méně branek.

 
Aktuálně

Permanentkáři, potvrďte své místo na stadiónu pro duel s Hradcem!

Fotbalové stadióny pod vlivem vládních opatření své brány stále nemohou otevřít dokořán, ale volných míst přibývá! Dle aktuálního limitu je na nich místo pro zhruba 300 osob. FC Vysočina, stejně jako ostatní kluby, s nabídkou vstupu na utkání v první řadě oslovil své sponzory a VIP hosty. Místo však máme pro část držitelů permanentních vstupenek,... Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu