30.08.2018, Miroslav Fuks

Dokáže se Vysočina vrátit na vítěznou vlnu ve Varnsdorfu?

Dokáže se Vysočina vrátit na vítěznou vlnu ve Varnsdorfu?Po Sokolovu čeká Vysočinu na venkovním stadiónu další neoblíbený druholigový soupeř. Ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE se Jihlava v neděli 2. září od 17:00 hodin představí ve Varnsdorfu a hodlá zde zabojovat o historicky první vítězství ve Šluknovském výběžku.

Je to tak. Ve Varnsdorfu se Vysočině nedaří. Historicky první zápas zde skončil bezbrankovou remízou. V postupovém ročníku 2011/12 se dokonce zrodila drtivá jihlavská porážka 4:0 a Severočeši z Jihlavy odvezli tři body i na jaře po výhře 0:1! „Vanďáku“ se proti Vysočině daří i v přípravném období, neboť na neutrální půdě v Nymburku v únoru 2017 zvítězil 2:1 a porážkou Jihlavy v poměru 1:0 skončil i duel o čtyři roky dříve.

Varnsdorf v létě převzal čtyřiatřicetiletý trenér David Oulehla, jenž v minulosti působil u dorosteneckých týmů FC Vysočina. Znatelnou jihlavskou stopu nabízí i varnsdorfský trenér brankářů Libor Macháček, jenž na Vysočině v letech 2005-2008 kombinoval trenérskou a brankářskou roli. Naopak v hráčském kádru bývalého hráče FCV nenajdete. Stejně tak dosavadní podzimní bilance Varnsdorfu nenabízí mnoho střelců – pouhé tři, kteří zaznamenali shodně po jedné brance! Severočeský celek je v tomto ohledu nejhorším z celé FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Je však nesmírně bodově efektivní! Obdržel pouhé tři góly (spolu s Hradcem Králové nejméně v celé soutěži) a po šesti kolech mu s devíti body náleží 8. příčka tabulky.

Varnsdorf do ligy vstoupil remízou 1:1 ve Znojmě, poté na domácí půdě porazil Táborsko a následně si dojel pro bod do Pardubic. Ten vytěžil i z domácí bitvy proti Sokolovu. V 5. kole si připsal první porážku na stadiónu Vítkovic, ovšem naposledy se postaral o překvapení kola díky výhře 1:0 nad Hradcem Králové.

Vysočina do šluknovského výběžku zamíří po dvou zápasech s dramatickým průběhem. Jihlavský tým před týdnem na domácí půdě v posledních minutách zachraňoval alespoň bod s Vítkovicemi, když ještě v 88. minutě prohrával 0:2. Drama pak nabídlo i úterní utkání 2. kola MOL Cupu v Dolním Benešově, které v základní době skončilo 2:2 a Vysočině o výhře 2:5 rozhodla až v prodloužení. Jak asistent trenéra Michal Šmarda s odstupem času pohárový zápas zhodnotil? „Šlo o klasický pohárový duel. Věděli jsme, že soupeř bude nepříjemný a důrazný, že bude díky výškové převaze hrozit z nepříjemných standardních situací. Z jedné takové jsme skutečně inkasovali první branku zápasu. Naštěstí jsme poměrně rychle dokázali skóre otočit. Poté jsme měli řadu šancí na zvýšení náskoku, jenže jsme v nich neuspěli. Naopak domácí dokázali opět ze standardky vyrovnat. Těšně před koncem základní hrací doby však došlo na straně Dolního Benešova k vyloučení, což se výrazně promítlo do naší převahy v nastaveném čase. S převahou jednoho hráče v poli se výrazně projevila naše kvalita, soupeře jsme uběhali a vstřelili jsme pěkné branky.“

Jak vnímáte dosavadní výkony Varnsdorfu? Co od nedělního zápasu očekáváte? „Čeká nás soupeř, který na nás bude velmi motivovaný, koncentrovaný a výborně připravený. Navíc bude povzbuzen domácí výhrou z posledního kola, kdy přehrál Hradec Králové. Jak napovídá jeho celkové skóre, tak je v defenzívě výborně organizovaný. Má však kvalitu i do útoku, jeho hráči jsou silní na míči. Na zápas se musíme stoprocentně připravit a přistoupit k němu velmi zodpovědně. Máme svůj styl hry a též svůj cíl a za ním chceme jít i v neděli,“ zdůraznil Šmarda.

Vzájemná ligová bilance FC Vysočina a Varnsdorfu: 4 utkání 1 – 1 – 2  1:5 / doma: 2 utkání 1 – 0 – 1  1:1 / venku: 2 utkání 0 – 1 - 1  0:4

Poslední vzájemné utkání: 23.3.2012 - Fotbalisté FC Vysočina na domácí představení s Čáslaví nenavázali a naopak protáhli své ofenzivní trápení ze Znojma. Varnsdorfu tak stačila jediná vydařená akce a trefa Melunovice ze 17. minuty k hodně překvapivému tříbodovému zisku. Domácí ani jednou nenašli recept na pozornou obranu hostí a v zápase odešli poražení po výsledku 0:1.

Střelci: 4 - Urblík, 3 – Klíma, Klobása, 1 – Vaculík, Zoubele, Tlustý.
Žluté karty: 2 - Zoubele, 1 – Klobása, Klíma, Vejmola, Urblík, Schumacher, Turyna, Vaculík, Vedral.
Absence: -

FK Varnsdorf

Sestava v posledním utkání: Porcal – Zbrožek, Kozma, Kouřil, Heppner – Rudnytskyy, Kodeš, Kocourek (65. Votava), Bláha, Barac (75. Dzaba) – Ondráček (87. M.Kubista)
Trenér: David Oulehla
Střelci: 1 – Heppner, Barac, Kouřil.