01.03.2020, Miroslav Fuks

Jan Staněk: Chceme být úspěšní, ale nechceme vytvářet tlak

Jan Staněk: Chceme být úspěšní, ale nechceme vytvářet tlakDlouhá druholigová fotbalová zima je u konce. V pátek 6. března fotbalisté FC Vysočina znovu roztočí kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY v ročníku 2019/20. O jarních cílech, posílení týmu i připravenosti mužstva na tradiční klubové tiskové konference promluvili ti nejpovolanější - ředitel klubu Jan Staněk, kouč „áčka“ Radim Kučera a Lukáš Vaculík, kapitán mužstva a člen klubového představenstva.

 

Jan Staněk, ředitel klubu

Jak je Vysočina na náročné jarní boje po sportovní stránce připravena?
Z hlediska počtu změn jsme po delší době prožili relativně klidnější přestupové období. Na druhou stranu bylo hodně náročné, poněvadž jsme řešili spoustu záležitostí, které se uskutečněných transferů týkaly. Šlo tedy o poměrně turbulentní období.

Změn nebylo tolik, ale bylo je možno označit jako poměrně zásadní. Odešly dvě osobnosti kabiny a hráči ze základní osy týmu – Momo a Lamin. Nahradit je bude velmi složité. To, nakolik se nám to podaří, ukáže až jaro. Vybavuji si však situaci před rokem, kdy jsme do sezóny šli se stoperskou dvojicí dvou leváků – Tijani a Chlumecký. Přestože to zpočátku bylo těžké, na což se trochu zapomíná, tak to oba nakonec zvládli a zejména v závěru jara podávali výborné výkony. Ostatně, podobně tomu bylo i u jiných našich fotbalistů, kteří jsou dnes pro nás klíčoví.

U nově příchozích jsme v očekávání, jak se do sestavy zapojí. Zatím to po charakterové a lidské stránce vypadá, že by s nimi problém být neměl. Věřím našemu trenérskému týmu a oceňuji jeho trpělivou práci s hráči. Pečlivě se jim věnují a umožňují jejich postupný růst.

Lze definovat ambice FC Vysočina, s nimiž do sezóny vstupujete?
Po dlouhé zimní pauze jsme samozřejmě napjatí a plni očekávání. Uvědomujeme si, jak specifické jaro nás čeká – tři zápasy v březnu, hned šest v dubnu a pět v květnu. Moje predikce je taková, že o tom, jak se to nahoře poskládá, rozhodně právě velmi náročný duben, Náš plán je takový, že chceme vydolovat maximum z březnových utkání, abychom se mohli odpíchnout do těžkého čtvrtého měsíce kalendářního roku. Pak děj se vůle Boží.

Budeme samozřejmě chtít vyhrát každý zápas a poté uvidíme, na co to bude stačit. Bylo by rozhodně hezké skončit do 3. místa konečné tabulky. Chceme být úspěšní, ale nechceme vytvářet přehnaný tlak. Věřím lidem, s kterými v klubu pracuji, že mají schopnosti tým mezi nejlepší dotáhnout. Máme však velký respekt k soupeřům a změnám, kterými jsme v zimě prošli.

Tradiční otázka posledních let – v jaké finanční kondici se klub nachází?
Pořád platí, že klub musí prodávat hráče, aby zabezpečil chod svého klubu. Jinak bychom Tijaniho a Jawa neuvolňovali. Naše ekonomická situace je nadále složitá. Určitým způsobem ji nyní máme stabilizovanou díky pomoci akcionářů, uskutečněných transferů a reklamních partnerů. Víme, co si můžeme dovolit, rozhodně si ale nemůžeme vyskakovat.

Radim Kučera, trenér prvního týmu

Jak vidíte aktuální sílu týmu?
Ukáže se až v jarních zápasech. Jako částečnou výhodu vidím, že v březnu odehrajeme jen tři duely. Dostaneme tak dílčí prostor k tomu, abychom zapracovali nové hráče a sestava si sedla. Zvlášť, když do týmu přišli vesměs cizinci. Myslím si, že nám vzrostla konkurence z hlediska šíře kádru. Ta je větší, než v podzimní části.

Sílu mančaftu každopádně nelze odvozovat od přípravného období. Liga představuje úplně jinou soutěž. Zpočátku lze očekávat rozháranou, bojovnou a běhavou hru bez velké fotbalovosti. Svoji roli v úvodu sehraje i počasí a stav terénů. Odrazit se budeme chtít od potvrzení naší síly v domácím prostředí, kde se nám dlouhodobě daří. Půjdeme za výhrami, které jsou v tříbodovém systému zásadní a mohou tým udržet na horních pozicích tabulky. Remíz bylo na podzim až příliš.

Lukáš Vaculík, kapitán týmu

Můžeš ze svého hlediska okomentovat současnou kvalitu mužstva a uskutečněné změny v kádru?
Předně jsme se snažili zareagovat na odchody Lamina a Moma, kteří se u nás svojí pracovitostí a charakterem vypracovali ve velké osobnosti a opory. Žádný z nich k nám v takové pozici nepřicházel. Nahradit je bude složitější, ale já věřím, že jsme vybrali pracovité, vnímavé a ambiciózní typy hráčů, kteří by to postupně zvládnout mohli. Snad jsme při výběru opět měli šťastnou ruku.

Obecně jsem přesvědčen, že se kádr rozrostl směrem ke konkurenci na jednotlivých postech. Každý je dnes nahraditelný a zdravý konkurenční tlak by měl pomoci i kvalitě tréninkového procesu a zlepšování výkonnosti hráčů. I proto věřím, že budeme silnější, než na podzim a budeme se rvát nahoře o přední příčky.

Nakolik jste se s prvoligovými kluby museli prát o Fortelného, jak prezentovala média?
Za mne byla po dohodě se Spartou situace daná jasně – buď si jej letenští ponechají pro první tým, nebo se vrátí na hostování do Jihlavy. Poté jsem byl překvapen mediálním humbukem, který se kolem Fortelného rozvinul. Sledoval jsem ho trochu z povzdáli a jsem rád, že Honza jaro stráví s námi.

Kolik týmů se podle tebe bude bít o postupové příčky?
Lze očekávat, že se postupové boje budou týkat týmů, které se nyní pohybují v horní šestici tabulky. Opravňuje je k tomu i papírová síla kádrů. Nikdy však nevíte, co jaro přinese a který tým chytne vítěznou sérii. Sám jsem zvědavý, zda se, podobně jako před rokem České Budějovice, utrhne jeden z týmů. Kdybychom to byli my, tak bych se vůbec nezlobil.

Nestraší vás fakt, že proti Dukle, Pardubicím a Brnu nastoupíte na jejich hřištích?
Moc dobře víme, že musíme zlepšit naše výkony venku. Klidně se může stát, že nám tito špičkoví soupeři budou na jejich stadiónech sedět lépe. Nebo se projeví, že naše venkovní síla není taková, jako v domácím prostředí. To by samozřejmě byl z hlediska tabulky problém. Věřím, že s naší šíří kádru budeme schopní na každého soupeře nachystat složení a taktiku, díky které budeme schopní uspět i venku.

 
Aktuálně

Vysočina proti Opavě bez bodu

V zápase 7.kola Fortuna národní ligy domácí Vysočina na slezský celek nestačila a z duelu tak odešla s prázdnou. Po bezbrankovém prvním poločase si po přestávce připsal vlastní gól Tomáš Vlček, na kterého pak navázal ještě trefou Josef Celba. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2021 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu