18.12.2015, Miroslav Fuks

Morkus: Prioritní je výchova fotbalové individuality

Morkus: Prioritní je výchova fotbalové individualityNa klubovém webu byly v uplynulých dnech a týdnech prezentovány rozhovory s trenéry juniorky, dorosteneckých i žákovských týmů FC Vysočina. Jak však skončenou podzimní sezónu hodnotí sportovní manažer mládeže Josef Morkus? Jak by ji stručně zhodnotil a které momenty by vypíchl?

 

Pracujeme s dlouhodobou koncepcí, od níž jsme se nijak neodchýlili. Nastolenou koncepci se v určitých fázích snažíme vylepšovat, ale nastolený cíl se nemění. Stále je pro nás prioritní výchova fotbalové individuality a to jak po sportovní, tak i lidské stránce. Tento přístup nás provází už od kategorie U6 až po U19, kdy hráče předáváme do juniorského týmu.

Starší dorost U19 se musel vypořádat s nebývale vyrovnanou soutěží. Jak jeho podzimní 9. příčku a bilanci 29 bodů z 21 utkání hodnotíte?
Nacházíme se v ojedinělé situaci, kdy máme ve dvacetičlenné soutěži ztrátu 6 bodů na 2. příčku a zároveň náskok jen 5 bodů na 17. pozici, z níž tým půjde do baráže o sestup. Ta se bude týkat i celku na 18. příčce. Poslední dva celky pak nemine přímý sestup. Po dobu mé trenérské a manažerské kariéry jsem takový stav ještě nezažil. Nikdo z této nejvyšší soutěže nebude chtít spadnout, tudíž nás na jaře všechny čeká velká dorostenecká válka. Všechny týmy se logicky snaží nasazovat to nejlepší a stahovat do celku U19 ty nejlepší hráče, což podle mého názoru brzdí rozvoj těch nejtalentovanějších fotbalistů, kteří by měli být v juniorce či na hostování v dospělé kategorii. Je to na škodu, nicméně my se musíme s nastolenými podmínkami poprat. A náš tým se s tímto úkolem pere dobře. Disponujeme vcelku silným týmem, který se opírá o fotbalisty ročníku 1997. Pro trenéra Kamila Průšu, který je v kategorii U19 nováčkem a poprvé zažívá boj o záchranu, to není jednoduché.

Jak hodnotíte výsledky a výkony mladších dorostů?
Tým U17, tedy ročník 1999, je dobře nastaven a my pevně věříme, že už v příštím roce někteří hráči významně zasáhnou do dorostenecké extraligy. Máme na to jaro, abychom je dobře připravili. Výkony celku U16 pro nás představují velké překvapení. Došlo zde k posunu ve sportovních výsledcích a hlavně jsme zde objevili několik hráčů, kteří v sobě mají potenciál vyběhnout na prvoligový trávník. U obou kategorií jsme přistoupili k redukci početných kádrů, aby hráči dostali maximální zápasové vytížení. Jdeme do toho i s tím rizikem, že na zápas někdy odjedeme s jedním náhradníkem. Ti nejlepší tak dostávají maximální minutáž. Ti, kteří by toho tolik neodehrávali, zůstávají v tréninkovém procesu týmu a zápasy hrají formou hostování v regionálních klubech. Toto řešení si zatím velmi pochvalujeme.

Zimní období vždy přináší četné posuny napříč jednotlivými kategoriemi. Můžete je přiblížit alespoň v týmech U21 a U19?
Předpokládáme, že v nadcházejícím zimním období dojde jen k minimálním změnám. Do zimní přípravy juniorky se z týmu U19 posune dvojice či trojice hráčů. Jinak chceme zachovat starší dorost pohromadě, aby se mohl co nejlépe připravit na náročné jarní boje o záchranu. Přesuny jednotlivců jsme napříč kategoriemi provedli už v létě, tudíž nyní s dalšími změnami nepočítáme. Do kádrů se vrátí fotbalisté z hostování, abychom mohli sledovat jejich výkonnost a zvážit jejich jarní působení v jednotlivých týmech. Zejména u mladších dorostů opět počítáme s tím, že pro jaro zvolíme úzké kádry, které hráčů zajistí maximální herní vytížení. Hráči, kteří se do těchto kádrů nevejdou, odejdou na hostování.

Přejděme k žákovské kategorii. Jak jste spokojení s účinkováním týmů v soutěžích?
Do tréninkového procesu kategorie starších žáků významně zasáhlo nastartování fungování Regionální fotbalové akademie. U ročníku 2001 postupnými krůčky dochází ke zlepšení, ovšem tento posun bychom si představovali malinko rychlejší. Bohužel, dostatečný počet kvalitních hráčů v této kategorii není. Musíme se porozhlédnout po širším okolí. Tým U14 dlouhodobě potvrzuje vysokou kvalitu, ovšem i tady neustále pracujeme na rozvoji jednotlivců a tým se snažíme doplnit. Hodnocení mančaftů U13 a U12 je zatím předčasné. Uvidíme, jak se tyto ročníky budou vyvíjet. Zatím pracujeme s větším počtem hráčů a postupně bude docházet k zúžení vlivem toho, jak budeme přivádět další talentované žáky z regionu.

Na podzim jste se dočkali otevření zrekonstruovaného areálu Na Stoupách. Jaký posun to z hlediska zázemí a tréninků týmů znamenalo?
Z nového zázemí v areálu Na Stoupách jsou všichni nadšeni. Konečně máme k dispozici adekvátními prostory jak pro práci realizačního týmu, tak i pro hráče, kteří se dočkali prostorných šaten a vlastního sociálního zařízení. Trenéři poprvé disponují kancelářských a šatnovým zázemím, kde mohou pracovat před i po tréninku. Navíc zde využíváme posilovnu, vířivku a vnitřní kryté prostory, kde jsme schopní při nepřízni počasí zrealizovat tréninkovou jednotku.

Kde vidíte současné nedostatky tréninkového zázemí pro mládežnické týmy FC Vysočina?
Obecně lze říci, že jsme spokojeni. Zároveň však platí, že musíme mít stále vyšší nároky. Rozhodně by se nám hodilo ještě jedno velké hřiště s přírodní či umělou trávou, abychom klukům mohli nabídnout lepší podmínky pro fotbalový rozvoj. Nejvíce nás však trápí absence zastřešené umělé trávy. Věříme, že se naplní přísliby a už pro příští zimní období se dočkáme výměny umělé trávy na hřišti v ulici Evžena Rošického. To by zároveň mělo dostat zastřešení v podobě nafukovací haly. Tento moment by nás obrovsky posunul. Konečně bychom zimní tréninky přípravek nemuseli směřovat do nevyhovujících tělocvičen.

První tři měsíce má za sebou fungování Regionální fotbalová akademie. Jak byste okomentoval kooperaci s ní?
Akademie běží teprve od 1. září, ovšem hned od začátku nám je jasné, že díky ní dojde k nebývalému sportovnímu posunu zapojených hráčů. Objem tréninkových jednotek a jejich náplň dává jasný předpoklad k tomu, aby se chlapci jednotlivě a následně i týmově neskutečně posunuli nahoru. Aktuální startovací ročník akademie představoval určitou neznámou, tudíž v ní zatím zhruba z 90% působí fotbalisté FC Vysočina. Už pro příští ročník však manažeři akademie registrují velký nárůst důvěry v tento projekt FAČR a očekávají, že díky tomuto zájmu chlapců, rodičů i klubů v akademii zkoncentrují nejtalentovanější fotbalisty z našeho regionu. Prioritou FC Vysočina bude, abychom akademii nabídli tu nejvyšší kvalitu hráčů, kteří se do výběru prosadí.

Závěrem bych chtěl všem trenérům a členům realizačních týmů mládeže poděkovat za odvedenou práci a popřát jim krásné Vánoce a mnoho úspěchů, štěstí a především zdraví do nadcházejícího roku 2016!

Hodnocení podzimu ze strany trenérů mládeže:

 
Aktuálně

Vysočina si z Ústí nad Labem odváží 3 body!

V úvodním utkání druhého kola Fortuna národní ligy prohrálo Ústí nad Labem s Vysočinou Jihlavou 1:2. Na první branku zápasu se dlouho nečekalo, po rohovém kopu ji dal ve 13. minutě devatenáctiletý Fares Shudeiwa. Ústí ještě v nastavení snížilo na rozdíl jedné branky, ale víc Jihlava soupeři nedolila a odváží si 3 body! Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2021 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu