03.04.2015, Miroslav Fuks

Budějský: Vysočinu od Slavie odlišuje tlak fanoušků

Budějský: Vysočinu od Slavie odlišuje tlak fanouškůV létě 2014 rozšířil realizační tým prvoligového mančaftu a stal se kondičním trenérem FC Vysočina. Jana Budějského (roč. 1982) jsme oslovili s žádostí o rozhovor, který by jej měl blíže představit a nastínit specifika a náplň jeho práce.

 

Jaké jsou tvé fotbalové zkušenosti? Nebo pocházíš z jiného sportu?
Narodil jsem se v Ústí nad Labem, ovšem do mých tří let jsme bydleli v Litoměřicích. Poté následovalo stěhování do Prahy. Ze sportů jsem si vybral basketbal, kde jsem nejdříve hrál za USK a poté za Spartu. Dotáhl jsem do dorostenecké ligy a poté jsem dal přednost vysokoškolského studiu.

Jak se tvá kondiční specializace zrodila?
Od mládí mne kondiční příprava sportovců zajímala, navštěvoval jsem posilovny a mnohé jsem otestoval sám na sobě. I proto mé kroky vedly na FTVS, kde jsem vystudoval obor trenérství. Získal jsem obecné základy, které se snažím prohlubovat studiem zahraničních materiálů. Ty jsou mnohdy hodně protichůdné, tudíž se z nich vždy snažím vybrat to nejvhodnější pro fotbal. Mnohdy lze takto uplatnit poznatky i z jiných sportů. Zároveň jsem se vrhl na studium fotbalových trenérských licencí. Zatím mám licenci B a rád bych v dohledné době získal licenci A.

Začínal jsi jako kondiční trenér slávistické rezervy a mládežnických celků?
Ano, už během třetího ročníku FTVS jsem v roce 2007 začal pracovat na Slavii. Začínal jsem v juniorce u kouče Šmejkala, kde se uvolnilo místo po kondičním trenérovi Čepkovi, jenž odešel do Jablonce. Vedle juniorky jsem pomáhal i u staršího dorostu.
Zároveň jsem dva roky působil jako kondiční trenér několikanásobného mistra florbalové ligy Tatranu Střešovice, kam mne přivedl kamarád ze studií a florbalový reprezentant Milan Garčar. Týmu jsem se věnoval v přípravném období a v sezóně jsem vedl jeden kondičně zaměřený trénink.

Kdy došlo k tvému posunu k prvnímu týmu Slavie? Jak na toto působení vzpomínáš?
V juniorce jsem byl pět let, když v létě 2012 odešel kondiční trenér Netscher k reprezentaci a mně bylo nabídnuto jeho místo v nově se tvořícím realizačním týmu kouče Rady. Já jsem tento kariérní posun logicky uvítal, šlo o cennou zkušenost.

Za jakých okolností jsi skončil v Edenu a zamířil na Vysočinu?
V létě 2014 došlo ve Slavii k výměně trenérů, kdy si pan Beránek přivedl nový realizační tým. Slavie mi nabídla, abych v klubu zůstal a působil znovu u juniorky. Když však přišla nabídka z  Vysočiny od trenéra Rady, tak jsem neváhal. V mém oboru není v Česku mnoho profesionálních příležitostí, tudíž nejvyšší fotbalová soutěž se neodmítá. V Edenu jsme se dohodli na odchodu a rozešli jsme se v dobrém.

V čem vidíš největší rozdíly v práci kondičního trenéra na Slavii a v Jihlavě?
V podmínkách pro práci a v její náplni prakticky není rozdíl. Odlišnost vnímám hlavně v tlaku a očekávání veřejnosti, médií a fanoušků, který je ve Slavii mnohdy až přehnaný. Na druhou stranu jsem rád, že ani FC Vysočina nechce dlouhodobě zůstat jen u záchranářských bojů.

Pozoruješ nějaké rozdíly v kondiční a fyzické připravenosti hráčů těchto klubů?
Rozhodně ne. Záleží jenom na hráčích, zda jsou ochotní dále prohlubovat svoji kondiční připravenost. Možnosti k tréninku mají velmi dobré. Těší mne, že za mnou v Jihlavě chodí i hráči juniorky, kteří mají zájem dělat něco navíc a posouvat se.

Co představuje tvoji náplň práce v trenérském týmu FC Vysočina?
Nejvíce práce mám samozřejmě v letní a zimní přípravě, zejména v úvodu těchto období, kdy je kondice prvořadá. V sezóně nechybím na žádném tréninku, přičemž se soustředím hlavně na péči o zraněné hráče a fotbalisty po zranění. Náplň jejich tréninku konzultuji s lékařem Röhrichem a hlavním fyzioterapeutem Janouškem. Je jasné, že jedním z mých důležitých úkolů je, abych hráče při jejich snaze o návrat do zápasového rytmu brzdil. Nemá smysl jejich připravenost uspěchat.

Konzultují s tebou trenéři i otázky taktické?
To ne. Do této oblasti se nechci motat. Mé fotbalové zkušenosti jsou z mého hlediska zatím nedostatečné.

Jaká jsou specifika tvé práce?
Vždy musím mít na paměti, že pracuji s fotbalisty, u nichž není rozhodující fyzická připravenost, ale jejich fotbalové schopnosti. Ty nelze potlačovat na úkor fyzičky a síly. V tomto ohledu je vždy třeba hledat kompromis, který zohledňuje dispozice každého jednotlivého hráče.

V čem vidíš své silné stránky?
Hodně se věnuji rozvoji silových schopností. Vnímám, že oproti špičkovým zahraničním soutěžím v tomto směru zaostáváme. Myslím si, že bychom s kondiční přípravou fotbalistů měli začínat o něco dříve.

 
Aktuálně

Podzimní žákovské hodnocení: U15 – Pavel Benda a Pavel Tvarůžek

V rámci série materiálů, které se ohlíží za podzimními výkony a výsledky mládežnických týmů FC Vysočina, nyní nabízíme pohled na starší žáky U15, kteří působí v nejvyšší soutěži své kategorie MSŽL. Z 16ti utkání vybojovali 28 bodů a umístili se na 6. příčce. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2022 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu