16.12.2014, Miroslav Fuks

Josef Morkus: Náš systém práce začíná přinášet ovoce

Josef Morkus: Náš systém práce začíná přinášet ovoceNa klubovém webu byly v uplynulých dnech a týdnech prezentovány rozhovory s trenéry juniorky, dorosteneckých i žákovských týmů FC Vysočina. Jak však skončenou podzimní sezónu hodnotí sportovní manažer mládeže Josef Morkus? Jak by ji stručně zhodnotil a které momenty by vypíchl?

 

Uplynulý soutěžní ročník 2013/14 byl výsledkově nejúspěšnější v historii klubu, na což jsme na podzim dokázali výsledkově navázat. Nejvíce to bylo patrné u staršího dorostu U19, kde přezimujeme na 4. příčce se ziskem 46 bodů, což náš klub nepamatuje. Moc nás těší, že systém a metodika, které jsme nastavili někdy před třemi lety, začínají přinášet ovoce. Rozhodně však nemůžeme usnout na vavřínech, neboť naše práce nebude hodnocena podle výsledků, ale podle počtu odchovanců, které přivedeme do kádru „áčka“. Jsme rádi, že během podzimu nakoukl do SYNOT ligy další produkt naší mládeže – teprve osmnáctiletý útočník Tomáš Duba. Navíc se v zimě do přípravy prvního týmu zapojí Patrik Demeter a sedm hráčů dorosteneckého věku se bude připravovat s juniorkou.

Čím si vysvětlujete nebývale úspěšný podzim staršího dorostu?
Způsobilo jej více faktorů. Především se nám v týmu sešly dva kvalitní ročníky 1996 a 1997, který byl navíc povzbuzen nedávným vítězstvím v Moravskoslezské lize v kategorii U17. Silnou generaci podpořil příchod velmi kvalitního a pracovitého kouče Josefa Vrzáčka. Skloubení těchto faktorů nám vyneslo současné velmi dobré umístění. Znovu však opakuji – není důležité, zda jsme po podzimu skončili třetí nebo šestí, zásadní je, jak se při hře projevovali a rozvíjeli hráči.

Panuje obdobná spokojenost i u mladších dorostů?
V ročníku 1998, tedy v týmu U17, který připravuje trenér Kamil Průša, disponujeme kvalitními individualitami, ale je jich méně, než bychom potřebovali. Z tohoto důvodu se snažíme o doplnění tohoto týmu. Ještě nás tady čeká dost práce. Celek U16, jež vede trenér Petr Kuchta, nás velmi potěšil jak výsledky, tak krásnými výkony. Ukazuje se v něm hned několik nadějných fotbalistů.

Zimní období vždy přináší četné posuny napříč jednotlivými kategoriemi. Můžete je přiblížit alespoň v týmech U21 a U19?
V současné době už máme nastaveny hráčské kádry pro zimní blok, který startujeme od 5. ledna. Minimálně na zimu se do juniorky posunou Štěpánek, Dan Šerý, Hekerle a gólman Kolář, kteří tak v tomto týmu doplní další dorostence - Mazela, Dubu a Zábrodského. Z mladšího dorostu se do tréninkového procesu U19 připojí jen Smejkal. Starší dorost do přípravy půjde s menším počtem hráčů, neboť lze očekávat, že se k týmu po zimní přípravě vrátí někteří hráči z juniorky. Složení kádrů pro jaro ukáže právě až vývoj přípravy.

Přejděme níže ke starším žákům. Jak jste spokojení s jejich účinkováním v soutěžích?
S velkým očekáváním jsme čekali na nově vytvořenou elitní soutěž SpSM TOP, kde se tříkolově utkává jedenáct nejlepších moravskoslezských týmů kategorie U15 a U14. Tato liga skutečně potvrdila naše očekávání a představovala výrazný kvalitativní posun v úrovni zápasové konfrontace pro naše týmy starších žáků. Každý zápas je na hraně a velmi těžký. Zpočátku jsme se potýkali se zraněními, což jsme předtím nepoznali. Co se týče koncového žákovského ročníku 2000, tak lze říci, že po určitém hráčském doplnění, na kterém nyní pracujeme, bude nepochybně konkurenceschopný.

Je současné tréninkové zázemí a vybavení pro rozvoj mládežnických týmů FC Vysočina dostatečné?
Toužebně očekáváme otevření zrekonstruovaného areálu Na Stoupách, kterého se dočkáme se zpožděním v dubnu. Tento rozestavěný areál velmi komplikuje život našim dorosteneckým týmů, které postrádají zázemí, provizorně se převlékají a na tréninky se přesouvají autobusy. Složité to mají jak hráči, tak i trenéři. Klobouk dolů, jak to dobře s tím vyrovnali. Ještě to čtyři měsíce vydržíme a pak dojde k výrazné kvalitativní změně.
Obecně lze říci, že v současné době dále vnímáme potřebu minimálně jednoho travnatého hřiště, neboť bychom klukům rádi nabídli lepší podmínky pro fotbalový rozvoj. Především se to týká kategorii přípravek, kde postrádáme kvalitní hřiště.

Na místě je jistě poděkování mládežnickým trenérům FC Vysočina, že?
To bezesporu ano. Slova díků bych rád směřoval na všechny mládežnické trenéry, kteří v našem klubu působí. Nemají to jednoduché a odvádějí velmi dobrou práci. Momentálně u nás skutečně nepůsobí trenér, pro kterého bychom v našem kolektivu neměli místo. Jsem spokojen se stavem našich trenérských kádrů a též s faktem, že si uvědomují nutnost dovzdělávání a prohlubování svých kvalifikací. Aktuálně se na studium licence Trenér mládeže UEFA A dostal Ivan Čermák, a Jonathan Hána a Miloš Kračmar budou studovat licenci Trenér UEFA A. Zvyšují si kvalifikaci a přináší klubu další pozitiva.

Mezi podzimní úspěchy lze zařadit i vítězství akademie FC Vysočina na republikovém mistrovství středních škol...
Pořádaní republikového finále se ujala OA, SZŠ, SOŠS Jihlava ve spolupráci s našim klubem. Organizačně vše klaplo, zabezpečení klání proběhlo na úrovni a přes trochu improvizované podmínky staveniště Na Stoupách si finálový turnaj všichni účastníci chválili. Na turnaji jsme chtěli zvítězit, tudíž jsme si přeložili ligové zápasy a udělali jsme dva speciální tréninky tohoto týmu. Musíme přiznat, že jsme si mysleli, že vítězství našeho výběru bude daleko jednodušší. Nakonec jsme ve všech zápasech zvítězili, ale šlo o velmi kvalitní a náročná střetnutí na úrovni dorostenecké ligy. Nakonec jsme zvítězili zaslouženě, když jsme těžili z nejvyrovnanějšího týmu.

Obrovskou motivací byl pro kluky postup na světové finále do exotické Guatemaly. Zamíří tam výběr dorostenců FC Vysočina?
Škola ve spolupráci s námi intenzivně pracuje na tom, aby se včas podařilo zajistit potřebné finanční prostředky na nákladnou cestu. Dokonce se do této snahy zapojili i hráči, jejich rodiče či trenéři. Budeme moc rádi, když se mezi sponzory či fanoušky FC Vysočina najdou další zájemci, kteří českým zástupcům pomohou k tomu, aby mohli poměřit své fotbalové síly s nejlepšími středními školami z celého světa. Každá koruna se bude hodit a poníží některé náklady, které půjdou za jednotlivými hráči.

Doslechli jsme se chválu na zdravotnický dozor na mládežnických zápasech FC Vysočina...
Pro každý zápas žákovských a dorosteneckých týmů máme zajištěn profesionální zdravotní dozor, což nebývá u všech klubů zvykem. Neskutečně se nám to vrací, což velmi dobře dokumentuje případ z utkání mladších dorostů proti Slovácku. Tehdy došlo k vážnému zranění hostujícího hráče Kaňovského, kterému naše zdravotnice paní Jaroslava Vedralová poskytla příkladnou péči a postarala se o něj vysoce nad rámec veškerých standardů a svých povinností. Touto cestou tedy velmi rád plním žádost 1.FC Slovácko, abychom nalezli způsob, jak jí za její vzácný lidský přístup ještě jednou poděkovali.

Závěrem bych chtěl všem trenérům, hráčům a členům realizačních týmů popřát krásné vánoce a mnoho úspěchů v nastávajícím roce 2015.

 
Aktuálně

U17: Prohra v Plzni

Jihlavský mladší dorost nedokázal, i díky červené kartě z 55. minuty, vyzrát na domácí Viktorii Plzeň a prohrál 4:2 (1:1). V prvním poločase v 9. minutě poslal Vysočinu do vedení Karel Jančok a poté v druhém poločase už jen upravoval finální skóre v 90. minutě Dominik Holec. Jihlavští se tak momentálně nachází na 14. místě tabulky. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2024 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu