18.02.2014, Miroslav Fuks

Rada: Do problémů jsme se dostali sami a sami se z nich musíme dostat

Rada: Do problémů jsme se dostali sami a sami se z nich musíme dostatUž je to tady! Zimní fotbalová pauza tentokrát nebyla zase tak dlouhá, mrazivá a zasněžená, jako v letech předchozích, ovšem fotbaloví fanoušci její konec jistě nadšeně vítají. Je před nimi jarní část, která nepochybně přinese množství krásných a strhujících, stejně tak i vypjatých a nervózních duelů. Z pohledu boje FC Vysočina o setrvání v Gambrinus lize rozhodně nelze pochybovat o tom, že nervová a srdeční soustava fanoušků dostane pořádně zabrat. Jak jsou na tlak nadcházejících jarních čtrnácti zápasů nejvyšší soutěže připravení samotní fotbalisté?

 

Ing. Zdeněk Tulis, ředitel klubu

Hovořit o primárním cíli FC Vysočina před startem jara je asi zbytečné...
Celý náš klub si velice vážně uvědomuje, že nás čeká velice těžké jaro. To bude o obrovském nasazení hráčů, pro které jsme chtěli vytvořit co nejlepší podmínky pro trénink a přípravu. Jsem přesvědčen, že se nám to podařilo, což umocnil fakt, že jsme ještě před koncem roku 2013 dokázali zajistit výměnu umělé trávy v areálu Na Stoupách a týmu jsme umožnili absolvovat kvalitní herní soustředění v Turecku. Snažili jsme se požadavky trenéra uspokojit v takové míře, aby se kolektiv sehrál a co nejvíce semknul.

Jsme přesvědčení, že společným úsilím co nejdříve vybředneme z nepříjemné situace, kdy náležíme do široké skupiny celků ohrožených sestupem do FNL. Každé ze čtrnácti jarních utkání bude nesmírně důležité a malou fotbalovou válkou. Všichni v FC Vysočina, především pak hráči, musí udělat maximum pro to, aby Vysočina zůstala i nadále prvoligová a dostali nás na příčky, kde by se náš klub měl pohybovat. Tedy kolem 10. místa tabulky.

Kádr „áčka“ přes zimu nedoznal velkých personálních změn...
Neúspěch v sezóně, a my naše podzimní účinkování za neúspěch považujeme, se mnohdy řeší hromadnou obměnou kádru. Některé kluby Gambrinus ligy tak v zimním období ostatně učinily. My jsme se rozhodli jít jinou cestou. Situaci jsme ve spolupráci s trenérem Radou důkladně analyzovali a dali jsme důvěru stávajícímu zkušenému a nesporně kvalitnímu kádru. Chceme podržet naše odchovance a také fotbalisty, které jsme do klubu v uplynulém období s nemalými náklady přivedli. Vždyť v roce 2013 byly naše investice do přestupů z pohledu FC Vysočina rekordní.

Neznamená to však, že tým nedoznal oživení. Konkurenci v záloze výrazně zvýšil Vlado Kukoľ a hostování se vrátila trojice Tomáš Kučera, Matúš Marcin a Muris Mešanović. Ti všichni v zimě bojovali o místo a svými výkony v přípravě dokazovali, že budou platnými členy kádru. V zimní přípravě se ostatně ve velmi dobrém světle ukazovali i další mladí hráči – Lukáš Kryštůfek, Jakub Teplý či Jan Kliment, u kterých jsme se nakonec rozhodli pro pravidelné herní vytížení a hostování v jiných klubech.

Jednou z avizovaných posil byl levý obránce Michal Vepřek. Jak to nyní vypadá s jeho možným působením v Jihlavě?
Otázka jeho případného jarního hostování v FC Vysočina není dosud vyjasněná. Příčinou je jeho zdravotní stav, který neumožňuje jeho nasazení v úvodních kolech Gambrinus ligy. Konečné slovo ve věci jeho angažování budou mít v následujících dnech pánové Vaculík za FC Vysočina, Lébr za Sigmu Olomouc a hráčův manažer Paska.

Petr Rada, trenér

Nelze začít jinak, než hodnocením zimního drilu. Jak jste byl s průběhem přípravy spokojen?
V šestitýdenní přípravě jsme vše absolvovali dle původních plánů a naplnila se naše očekávání. Navíc nejen nám skvěle vyšlo počasí. Obohacením, poučením a dobrou prověrkou všech hráčů byly duely Tipsport ligy i další přípravné zápasy. Vyšlo nám jak kondiční soustředění přímo v Jihlavě, tak herní soustředění v Turecku, kde jsme nalezli opravdu vynikající podmínky. S takovým trávníkem, jaký jsme měli přímo v hotelovém komplexu k dispozici výhradně pro naše tréninky, jsem se ještě nesetkal. To bylo velké plus, za které vedení klubu zaslouží uznání.

Asi největší radost mi udělal fakt, že se nám vyhýbala vážnější zranění. Pokud jsme s nějakým hráčem nemohli ze zdravotních důvodů počítat, tak tomu bylo vždy jen na pár dnů. Vážnější byly jen problémy Přeučila s kolenem, které si vyžádaly čtrnáctidenní pauzu. Jinak hráči absolvovali celou zimní přípravu, nemají žádné tréninkové manko a teď je na nich, aby své tréninkové úsilí prodali ve čtrnácti ligových zápasech jara.

Sehráli jste dvanáct přípravných duelů, v nichž jste dosahovali příznivých výsledků...
V zápasech jsme střídali lepší i horší výkony. To, že jsme spoustu zápasů vyhráli, bylo určitě povzbuzující pro morálku hráčů během vlastní náročné zimní přípravy. Dostali jsme však i jednu a půl facky. První s Ostravou, kdy jsme prohráli 4:0, a já za ní byl vlastně rád. Hráči po ní museli zbystřit, zjistili, kudy cesta nevede, a dostatečně jsme si tento zápas vyříkali. Druhým menším políčkem byla generálka proti Loko Vltavín, kdy jsme v úvodu nevyužili možnosti k výraznému vedení a ve druhé půli jsme nepodali optimální výkon. Rád bych ale dodal, že pro mne představoval generálku spíše poslední zápas v rámci tureckého soustředění proti maďarskému celku Paksi.

Udělal jste si během zimních utkání představu o kvalitě jednotlivých hráčů FC Vysočina?
Protočili jsme v nich všechny hráče a já je jako nový trenér mohl důkladně poznat. Díky tomu jsme si udělali dobrý obrázek o stavu širšího kádru. Víme, že disponujeme kvalitním a pracovitým mančaftem. Potěšila mne výkonnost mladých hráčů včetně těch, kteří se vrátili z hostování. I proto nebylo jednoduché Kryštůfka, Klimenta či Teplého poslat na hostování. Myslím si ale, že pravidelné herní vytížení jim v jejich fotbalovém vývoji může velmi pomoci. Hodláme jejich výkony sledovat a v létě určitě dostanou šanci probojovat se do užšího kádru.

Je úspěšná příprava důvodem k optimismu před jarní ligou?
Neřeknu nic nového, když zdůrazním, že o kvalitě každé přípravy vždy rozhodnou až vlastní ligové boje. Přípravné duely jsou bez stresu o body a výsledek, bez tlaku diváků a jiné je i nasazení, úroveň a motivace protihráčů. Jenže nás teď čekají boje o ligové bytí a nebytí, které všechny hráče i celý klub důkladně prověří. Do sestupových problémů jsme se ale dostali sami, tudíž se z nich teď sami musíme dostat. Věřím, že hráči moc dobře vědí, o co jde a o co hrají. Pro záchranu musí udělat maximum nejen hráči a realizační tým, ale i celý klub od vedení až po uklízečky. Všichni musíme táhnout za jeden provaz! Pevně věříme, že nám v tomto snažení pomohou i fanoušci.

Jaká v týmu před startem ligy panuje atmosféra?
Určité napětí u hráčů cítíme. Budeme se ho snažit odbourat a eliminovat, aby nebyli zbytečně přemotivovaní. Hodláme s nimi ještě mít individuální pohovory.

Kolik bodů by mělo stačit ke kýžené záchraně?
Myslím, že nějakých 32 – 33 bodů by k setrvání mezi českou elitou mělo stačit. V tuto chvíli však pro mne není důležitý počet dosažených bodů, ale vlastní záchrana. Nic jiného v tuto chvíli nemá smysl plánovat. Všichni bychom si samozřejmě moc přáli, aby se Jihlava v tabulce Gambrinus ligy posunula co nejvíce kupředu.

Na jaře váš čeká atraktivní čtvrtfinále Poháru České pošty proti Plzni. Jaký význam národnímu poháru přisuzujete?
Přiznám se, že nyní na pohár nemyslím. Prioritou jsou pro mne úvodní ligová kola. Pohár České pošty rozhodně nevypustíme a popereme se o možný úspěch v této soutěži. Vidíme v ní dobrou reklamu pro FC Vysočina a další atraktivní domácí duel pro naše fanoušky. Ideální by samozřejmě bylo, kdybychom do pohárového čtvrtfinále vkročili po dobrém vstupu do jarní části Gambrinus ligy. Ta pro nás musí být jasnou prioritou.

 
Aktuálně

Vysočina se v sobotu představí v Třinci

Dalším soupeřem hráčů FC Vysočina budou fotbalisté Třince. Sobotní utkání na třinecké půdě, v němž se Jihlavští pokusí navázat na vítěznou šňůru ze vzájemných zápasů, odstartuje v sobotu v 10.15 hodin. Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2021 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu