06.06.2011, Miroslav Fuks

Filip Dort: O postup jsme přišli na Žižkově a doma s Třincem

Filip Dort: O postup jsme přišli na Žižkově a doma s TřincemJako správný kapitán je společně se Stanislavem Teclem nejlepším střelcem týmu, bere na sebe odpovědnost střelce penalt či při zahrávání standardních situací, na góly přihrává a často náleží k nejlepším hráčům svého mužstva. Přesto Filip Dort nemůže být se svoji dosavadní půldruhého roku trvající misí v Jihlavě spokojený. Jeho tým nenaplnil ambice a v letošním roce skončil na nepostupové třetí příčce. Jelikož do posledního duelu s Karvinou nemůže s ohledem na karetní trest nastoupit, tak jsme ho již nyní požádali o rozhovor hodnotící končící fotbalový ročník.

 

Vzpomeň si na období zhruba před rokem, kdy jste nastupovali do letní přípravy. S jakým očekáváním jste do ní šli jako mančaft?
Po loňském jaru, v němž jsme nemohli dosáhnout na postup a hráli jsme bez většího výsledkového tlaku, jsme skončili na 2. příčce. Jak vedení, tak i hráči jsme věřili, že je v našich silách v dalším ročníku postup vybojovat. Takový byl logicky i náš společný předem avizovaný cíl.

Podzim však týmu příliš nevyšel. V čem jsi viděl problém?
Boj o čelo tabulky vyžaduje nejen vítězit doma, ale občas vozit body i z venku. A to se nám na podzim nedařilo. Venku jsme několikrát prohráli a vše zachraňovaly neúspěchy soupeřů či naše výhry doma. Je však třeba zdůraznit, že na podzim jsme postup neztratili. Pro jaro jsme vše měli ve svých rukou.

Jak zpětně hodnotíš trenérskou výměnu, kdy Luboše Urbana v říjnu nahradil Josef Vrzáček?
Vedení se takto rozhodlo. Za neúspěchy jsme mohli hlavně my hráči, ovšem výměna trenéra je samozřejmě mnohem jednodušší a často přináší kýžené zlepšení. Když už ke změně došlo, tak jsem byl rád, že důvěru dostal právě pan Vrzáček. Neměl to jednoduché, výsledky  a konečným 3. místem jsme mu určitě příliš nepomohli. Rozhodně to však je dobrý trenér a člověk.

Jaká byla zimní příprava? Cítil jsi v týmu odhodlání porvat se o postup a nebo naopak jsi vnímal, že se postupové snažení nemusí podařit?
Já ještě před měsícem naprosto věřil, že ligu vybojujeme! Po zimě jsme měli dobrou výchozí pozici. Pokud bychom vyhráli na Žižkově, tak jsme šli v tabulce před něj. Jsem přesvědčen, že poté bychom postupovou příčku udrželi.

Hodnocení hráčů jistě není v tvé kompetenci. Přesto se zeptám – byl podle tebe kádr pro jaro dostatečně kvalitní? Nebylo v kabině příliš velké množství vyrovnaných hráčů?
Myslím si, že v kádru přehnaně velká konkurence nebyla. Vždy zde bylo  poměrně dost zraněných či vykartovaných hráčů. Přesto by možná kádru určité zúžení prospělo, neboť takto by tým byl ještě více soudržný. Skvělá parta je v kolektivním sportu velice důležitá a my v tomto ohledu měli menší rezervy.

Projděme si nyní vlastní jarní boje. Vstup do nich nebyl ideální…
Bod z Varnsdorfu určitě nebyl špatný, ale následná domácí remíza s Duklou ztrátou byla. Tehdy se poprvé naplno ukázal problém, který nás trápil prakticky celé jaro. Nedokázali jsme proměňovat vyložené gólové příležitosti a tím jsme se v důležitých zápasech dostávali pod tlak.

Po nadějných výhrách ve Znojmě a se Sezimovým Ústím přišla první nepříjemná prohra…
Porážka jednou přijít musela, ale i v Sokolově jsme si v úvodu vytvořili jasné gólovky. Při jejich proměnění tento zápas též mohl dopadnout jinak. Je však pravdou, že v tomto zápase jsme nehráli dobře. Postupový chléb se rozhodně lámal v jiných zápasech…

Na mysli asi máš zápasy na Žižkově a s Třincem, které přišly po nadějné výhře z Kladna?
Vyložené šance, které jsme na Viktorce měli, se prostě musí proměňovat. Když je nedáme, tak těžko můžeme vyhrát. Ještě markantnější to bylo doma s Třincem, kdy jsme loženek měli asi šest… V důležitých zápasech nás opustilo i tolik potřebné štěstí. To naopak přálo Žižkovu.

Mančaft se poté očividně dostal do psychické i herní nepohody…
Určitě nám nebylo nejlépe, když jsme následně jeli k důležitému utkání do Mostu s vědomím, že Žižkov velmi šťastně vyhrál v Třinci a že my musíme zvítězit. Na to se však nemůžeme vymlouvat, rozhodovalo se na hřišti.

Uvědomují si hráči možný význam umístění na 3. příčce?
Po porážce s Mostě nám bylo jasné, že se postup z 2. příčky začíná hodně vzdalovat. Rozhodně to však neznamenalo, že bychom o teoretickou šanci nebojovali až do konce. Hrajeme za svůj klub, své jméno a prémie. Navíc si uvědomujeme, že při vývoji kauzy kolem Olomouce a Bohemians může být za určité souhry okolností postupová i 3. příčka.

Co bylo z tvého pohledu hlavní příčinou, že tento tým nedokázal dosáhnout na postup?
Neproměňování gólových příležitostí v klíčových momentech zápasů. Myslím si, že v týmu chyběli další hráči, kteří by na sebe vzali zodpovědnost při střílení branek a připsali si 5 – 7 gólů za ročník.

Jak jsi viděl své výkony? Vnímáš, že na tebe jako zkušeného exligového hráče jsou nároky vedení i fanoušků hodně vysoké…
Osobně příliš spokojen nejsem, své statistiky střelce či nahrávače nesleduji. Mnohem raději bych hrál špatně a nedával góly, ale my postoupili.

V FC Vysočina máš ještě roční smlouvu. Jsi připraven prát se i v dalším ročníku o postup?
Já na to určitě připraven jsem. Nyní však záleží na vedení klubu, zda o mé služby nadále bude mít zájem. Jsem přesvědčen, že tento tým by ještě měl po dílčích korekcích dostat šanci. Když do ligy postoupil Hradec nebo Dukla, tak to vždy bylo s kádry, které se tvořily delší dobu. My jsme pohromadě jeden a půl roku.

Jak hodnotíš podmínky, které jsou v Jihlavě pro fotbal vytvářeny?
Vysočina je po všech stránkách prvoligový klub. Výborná mládež, skvělé tréninkové podmínky, plnění finančních závazků, pěkný stadión. Jen ty výsledky se už několik let nedaří dostat do úrovně, které by si toto zázemí zasloužilo.

Líbí se ti v Jihlavě? Je zde spokojená i rodina? Jak se daří desetiměsíčnímu synovi Vašíkovi?
Jsme zde opravdu spokojeni, v Jihlavě se nám líbí. Rád bych zde pokračoval a byl u vytouženého postupu FC Vysočina do Gambrinus ligy!

 
Aktuálně

Dnes od 18:00 druhé kolo v Ústí nad Labem

Druhé ligové kolo je tu! Dnes zamíří hráči Vysočiny do Ústí nad Labem, kde budou chtít navázat na domácí výhru proti Varnsdorfu z otevíracího duelu sezony. Podaří se navázat na první vítězství? Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2021 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
×
Dnes v 18:00
FK Ústí nad Labem
FC Vysočina Jihlava
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu