20.08.2010, Miroslav Fuks

Petr Dolejš - jihlavský "kat" z Čáslavi

Petr Dolejš - jihlavský ”kat” z ČáslaviNáleží do velké vlny posil, která kádr FC Vysočina zasáhla v lednu letošního roku. Během jara mu chvíli trvalo, než si vydobyl místo v základní sestavě, ale postupně se stal nejen její nedílnou součástí, ale i jedním z nejnebezpečnějších hráčů jihlavského týmu. Řeč je o rychlonohém krajním záložníkovi Petru Dolejšovi, který se stal dalším z terčů profilového rozhovoru. Kde začínal s fotbalem?

 

Pocházím z vesnice Mirovice, kde nadále žije moje rodina a já se sem rád vracím. V místním Sokolu jsem začal kopat do míče už někdy v pěti letech.

Kdo tě přivedl do Písku?
Přešel jsem tam společně s bratrem, který později kopal krátce i I. ligu za Blšany. Utrpěl však těžkou zlomeninu kotníku a nyní už hraje pouze za Mirovice. V Písku jsem prošel všemi týmy a několikrát jsem nastoupil i za muže, kteří tehdy hráli jen přebor. Ještě v dorostu jsem hrál ve středu zálohy, ovšem mezi dospělými to byl vždy její okraj.

V tomto klubu jsi zůstal až do svých dvaceti let. Proč? Měl jsi vyšší fotbalové ambice?
Vyučil jsem se jako automechanik a poté jsem nastoupil do opravny svého strýce. O fotbalové kariéře jsem snil, ale nikdy jsem v ní příliš nevěřil. K tomu, abych třeba v dorostu zaujal manažery či scouty asi scházelo více štěstí.

Jak vzpomínáš na rok ve Strakonicích? Kdo si tě vyhlédl do Dynama?
Do Strakonic jsem dojížděl po práci a byl jsem rád, že mohu nastupovat ve vyšší soutěži - v divizi. Jednou jsem však hráli přátelák proti Českým Budějovicím a tehdy jsem asi zaujal trenéra Straku. Na podzim 2007 mne pozval na zkoušku do Dynama a v zimě jsme se zapojil pro přípravy ligového „áčka“.

Skok z divize do Českých Budějovic asi byl hodně náročný... Kdy jsi debutoval v I. lize?
Byl to obrovský skok. Najednou jsem byl v jedné kabině s hráči, které jsem znal jen z televize. A k tomu ještě trenér Straka. Přesto se mi do týmu podařilo naskočit, vyšla mi zimní příprava, vstřelil jsem nějaké góly a kouč mi začal postupně dávat šanci i v lize. Debutoval jsem 2. března 2008 v Mladé Boleslavi. Celkem jsem za jaro nastřádal 9 startů, k čemuž napomohl i fakt, že Dynamu skvěle vyšel podzim. Na jaře se tak trenéři nebáli dát šanci i mladším.

Proč jsi v létě 2008 zamířil do Čáslavi? Vítal jsi tehdy tento krok?
Po solidním premiérovém jaru v Gambrinus lize jsem věřil, že se v týmu udržím. Bohužel, kouč Straka skončil, přišel trenér Kmoch a ten si přivedl nové tváře. Na kraji zálohy tak přede mnou byli Hudson a Mezlík. I proto jsem uvítal možnost pravidelně nastupovat v Čáslavi.

Celý ročník 2008/09 však skončil velkým úspěchem v podobě postupu do I. ligy. Jak k tomu došlo?
Šlo o zcela nečekaný úspěch, na kterém měl velkou zásluhu trenér Koubek. Z mladých hráčů, kteří v Čáslavi většinou hostovali, za pochodu sestavil výborný tým. I s přispěním štěstí jsme dokázali vybojovat nečekané postupové místo. Dopředu jsem však věděli, že se v Čáslavi I. liga hrát nebude a že se všichni asi vrátíme do mateřských klubů.

Vzpomeneš si na duel s Jihlavou?
Na podzim jsem v Jihlavě kvůli výronu kotníku nehrál. Na jarní domácí duel určitě nemohu zapomenout. Byl velice důležitý a my ještě zhruba 15 minut před koncem prohrávali 0:1. Poté se mi však podařilo odcentrovat na vyrovnávací gól a nakonec jsme 2:1 vyhráli. Bohužel pro Jihlavu.

V létě jsi se vrátil do Dynama s cílem udržet se v ligovém kádru...
Na jih Čech jsem se vrátil po týdenní dovolené a cílem udržet se v kádru. Velmi dobře mi vyšla příprava, Husdon byl zraněný a já věřil, že se dostanu do základu. Jenže v prvním mistráku jsem nenastoupil. Trenér Tobiáš sázel na ustálenou sestavu. Po špatném startu však byl odvolán, já začal pod koučem Šilhavým nastupovat častěji a celkem se mi dařilo. Ovšem v posledních dvou duelech podzimu jsem najednou nebyl ani v nominaci a šel jsem bez vysvětlení hrát za „béčko“.

Co stálo za tvým zimním rozhodnutím přesunout se na Vysočinu?
Před zimní dovolenou jsem v Dynamu nafasoval sporttester a chystal jsem se na zimní přípravu. Během pauzy mi však volali spoluhráči, že Budějovice prezentovali, že už se mnou nepočítají. Spojil jsem se tedy s manažerem, který mi začal hledat nové angažmá. Konkrétní nabídky přišly z Hradce a Jihlavy, ovšem Vysočina byla rychlejší a diskrétnější. Lákala mne jasná jihlavské ambice vrátit se do I. ligy.
Jaké byly první měsíce v Jihlavě? Jak složité bylo proniknout do základní sestavy?
V zimní přípravě mne neustále provázely drobná zranění a proto mi chvíli trvalo, že jsem se dostal do formy i do sestavy. Postupně jsme se sehráli a jaro nám nakonec výborně vyšlo.

Jak vyznívá srovnání Vysočiny a Dynama?
Zázemí či vybavení obou klubů je na shodné úrovni. Ovšem ani v Čáslavi to nebylo špatné.

V čem vidíš rozdíl mezi I. a II. ligou?
Obecně je kolem nejvyšší soutěže mnohem výraznější medializace. V zápasech se samozřejmě projevuje větší individuální kvalita hráčů a hlavně se zde mnohem více trestají chyby.

Co očekáváš od aktuálního ročníku II. ligy? Jak vidíš ambice FC Vysočina?
Jsem přesvědčen, že máme výborný kádr, který se navíc v létě podařilo posílit. Máme jasný cíl, se kterým nastupujeme na hřiště. Musíme zvládnout tlak, který je na nás kladen. Já osobně ho mám rád, zápas tak má správný náboj. Čeká nás strašně těžký ročník, v němž bude o postup hrát celá řada týmů – Karviná, Dukla, Zlín a další.

Jak trávíš volný čas? Jsi ženatý?
Zatím jsem svobodný. Ve volném čase si rád zahraju tenis nebo zaplavu. S kamarády občas vyrážím na motokrosové závody. Svezení na této motorce je hezké, ovšem do závodu bych si nikdy netroufl. To jsou blázni.

 
Aktuálně

Čtvrtek fanouškům! Nenechte si ujít autogramiádu a besedu!

Poslední únorový čtvrtek bude patřit fanouškům FC Vysočina! Od 17:00 hodin by si v jihlavském nákupním a zábavním centru City Park neměli nechat ujít autogramiádu kompletního „áčka“. A poté by se měli přesunout na stadión v Jiráskově ulici, kde od 18:00 hodin ve VIP zázemí v sídle klubu proběhne tradičně velmi otevřená beseda s ředitelem klubu... Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2019 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
M-soft
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu