07.10.2004, Redakce

Fotbalová fabrika FC Vysočina Jihlava

JIHLAVA – Většina sportovních příznivců si pod názvem FC Vysočina Jihlava nejspíše vybaví ambiciózní fotbalový klub hrající II. fotbalovou ligu nebo si vzpomene na loňskou spanilou jízdu Pohárem ČMFS. Co se však skrývá pod vrcholem pyramidy s názvem FC Vysočina? Pojďme nyní blíže nahlédnout do útrob této fotbalové fabriky.

 
Pohled do fotbalových tabulek a statistik hovoří naprosto jasně. FC Vysočina je jediným reprezentantem regionu v českých špičkových soutěžích. Vždyť druhým nejlepším dospělým týmem kraje je „B“ tým FC Vysočina, který momentálně vévodí divizi a je na nejlepší cestě do třetí nejvyšší soutěže MSFL. Obdobná situace pak panuje i v mládežnických soutěžích, kde má FC Vysočina zástupce ve všech nejvyšších ligách včetně elitní šestnáctičlenné 1.ČPP ligy dorostu. „Tento stav však není špatnou vizitkou pro ostatní města v kraji. Je pouze obrazem trpělivé a dlouhodobé spolupráce FC Vysočina s dalšími regionálními kluby, které společně sledují cíl v podobě vytvoření silného klubu reprezentujícího celý kraj. Jihlavský klub se tak stává místem koncentrace nejlepších nejen mládežnických hráčů Vysočiny. Toto přirozené centrum tak zastupuje v nejvyšších českých soutěžích takřka dvacet tisíc v Kraji Vysočina registrovaných fotbalistů,“ uvádí ředitel klubu Ing. Zdeněk Tulis.

Je jasným faktem, že kopaná na Vysočině nejspíš nikdy nebude ekonomicky schopna vytvořit kvalitní mužstvo z hráčů skoupených ze všech koutů republiky. Z tohoto důvodu klade vedení FC Vysočina dlouhodobě velký důraz na výchovu mládežnických fotbalistů, kteří by měli do budoucna hrát klíčovou roli v dalších ambicích jihlavské kopané. Z řad mládežnických mužstev by však neměli růst pouze hráči pro první mužstvo, ale i pro další oddíly Vysočiny. V neposlední řadě by se talentovaní hráči, kteří by svými fotbalovými schopnosti přerostli rámec regionu, mohli stát i důležitým zdrojem příjmů klubu. K tomu by měl v blízké budoucnosti přispět projekt „fotbalové akademie Vysočina“ pod záštitou kraje Vysočina, o kterém nyní probíhají intenzivní jednání.

Co však práce s mládeží obnáší? „Řečí čísel to ročně představuje 5 miliónů korun, přičemž tyto náklady nám rok od roku rostou díky zvyšování výkonnosti jednotlivých týmů. Jejich postupy do stále vyšších soutěží nám totiž přinášejí příjemné starosti v podobě zvýšení nákladů na jejich cestovné k jednotlivým zápasům po celé ČR. Velkou položku samozřejmě tvoří náklady na platy kvalifikovaných trenérů, ubytování mimojihlavských hráčů, údržba našich tréninkových ploch, rehabilitace, materiálně-technické vybavení hráčů, pitný režim, stravování a vitamíny. Vzhledem k nedostatečné kapacitě a velké vytíženosti našich tréninkových ploch pak další položky obnáší pronájem kvalitních travnatých plochách pro mistrovská utkání žáků v Lukách nad Jihlavou a Stonařově,“ shrnul fakta Ing. Tulis.

Vyhledávání fotbalových talentů v celém regionu představuje nelehkou práci. „Snažíme se podrobně mapovat mládežnická mužstva celého kraje a perspektivní hráče získávat třeba pouze formou hostování pro náš klub. Pokud daný fotbalista prokáže svůj talent a možnost uplatnění v našich dospělých týmech, tak jednáme o jeho přestupu. V současnosti v našem klubu působí 12 mládežnických mužstev ve všech věkových kategoriích. Na základní škole Rošického již delší dobu na druhém stupni fungují sportovních třídy, na které navazuje sportovní centrum mládeže, které i hráčům dorostenecké kategorie vytváří kvalitní tréninkové podmínky. Celkově tato fotbalová továrna obnáší takřka 300 chlapců od 5 do 19ti let a dalších 20 trenérů,“ spočítal ředitel klubu.

Velký důraz se v FC Vysočina klade na obecný rozvoj osobnosti hráče. „Pouze třetina složitého rozvoje mladého fotbalisty se odehrává na hřišti. Přeměna talentu ve výborného hráče se z větší části odehrává mimo něj. Podstatnou roli hraje zázemí v rodině a optimální spolupráce rodičů, trenéra a učitelů ve školách. I proto studijní výsledky hráčů hlídají také trenéři jednotlivých družstev a o účasti na dopolední přípravě rozhodují třídní učitelé hráčů. Důslednost, pečlivost a trpělivost ve škole i na hřišti, spolu s přiměřenou skromností jsou vlastnosti, bez kterých nelze dosáhnout opakovaných vítězství,” zdůrazňuje Tulis.

Dlouholetá práce s mládeží začíná v FC Vysočina přinášet kýžené ovoce. Vedle působení ve špičkových soutěžích to jsou nominace nejlepších hráčů klubu do dorosteneckých a juniorských reprezentací Česka. „Jsme přesvědčeni, že v otázce výchovy fotbalistů kráčíme po správné cestě, na jejímž konci bude stabilní působení dospělého týmu FC Vysočina prošpikovaného vlastními odchovanci v nejvyšší soutěž. Nedávný velký zájem malých chlapců a jejich rodičů o nábor do družstev přípravek ukázal, že naše fotbalová filozofie je správná a že fotbal na Vysočině nemusí mít o svoji budoucnost obavy.“ uzavřel ředitel klubu.

 
Aktuálně

Program zimní přípravy fotbalistů FC Vysočina

Před fotbalisty FC Vysočina je ještě několik dní úplného klidu, než se pod dohledem moderních technologií rozběhne plán jejich individuální kondiční a silové přípravy. Tak, aby byli na startu týmové zimní přípravy v pondělí 8. ledna v optimální kondici. Co dalšího je během zimy čeká? Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2023 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu