30.07.2008, Miroslav Fuks

Zdeněk Tulis: „Sehraný tým by mohl být naší výhodou“

Zdeněk Tulis: „Sehraný tým by mohl být naší výhodou“Fotbalový ročník startuje a ředitel FC Vysočina Ing. Zdeněk Tulis čelí nejrůznějším dotazům. Nejinak je tomu i před podzimní sezónou, do níž jihlavský tým vstupuje s touhou bojovat o nejvyšší příčky tabulky. Prvním dotazem se ještě vraťme k hodnocení skončeného jara.

 
Kvůli našim fanouškům mě mrzí porážka v předposledním kole na stadiónu sestupující Sparty Krč. Jinak jsme mohli být vůbec nejlepším týmem jara, neboť na první příčku po odvetné části jsme ztratili jediný bod. Musím zdůraznit, že zejména na domácí půdě mužstvo ukázalo, že umí hrát dobrý fotbal. Kouč Marko přišel v průběhu podzimu k rozladěnému týmu a po podzimní aklimatizaci se mu v zimě tým podařilo velmi dobře připravit. Jarní výkony a výsledky to jednoznačně dokázaly. Bylo by dobré, kdybychom v příští sezoně navázali nejen na výkony na domácím stadiónu, který jsme proměnili v nedobytnou tvrz, ale zároveň zajistili i výraznější bodový import z venkovních hřišť.

Tečku za loňským ročníkem udělal duel s Opavou, který přinesl velká pozitiva, avšak bohužel i negativa...

Samozřejmě, že nás velmi potěšil vynikající výkon našeho týmu, který přes nejrůznější spekulace médií či veřejnosti po skvělém výkonu porazil o postup usilující Opavu. Dojem ze zápasu, který byl nejlepší reklamu fotbalu na Vysočině, bohužel hrubě narušilo nepřístojné a nepochopitelné chování frustrovaných opavských „fanoušků“. Velmi nás mrzí, že některým našim fanouškům z daného utkání neutkvěly v paměti výborné fotbalové momenty, ale spíše řádění opavských návštěvníků.

Vyprovokovaly tyto události nějaké změny v řešení sektoru hostujících fanoušků?

Na základě schůzky zástupců FC Vysočina, města Jihlavy, bezpečnostní agentury a Policie ČR byla učiněna určitá opatření, která zvýší bezpečnost diváků na stadiónu v Jiráskově ulici. Město Jihlava, jako vlastník stadiónu, učiní v sektoru hostí investice k jeho kvalitnějšímu zabezpečení v souladu požadavky ČMFS. Ve třech z celkového počtu čtyř vchodů přibudou turnikety, zcela izolována budou místa k stání, v sektoru hostí přibudou sedačky a změní se místo prodeje občerstvení pro hosty. Jsem přesvědčen, že se do budoucna dokážeme podobných excesů vyvarovat.

Nejen sportovní veřejnosti určitě bude zajímat, jak se po dobře známých jarních událostech vyvíjí situace ohledně akcionářského složení klubu?

Jsem velmi rád, že klíčoví představitelé našich největších akcionářů, tedy Statutárního města Jihlavy a akciové společnosti PSJ, našly cestu k obnovení a dokonce i k zintenzivnění spolupráce v rámci FC Vysočina. Oba subjekty se podepsaly pod memorandum představující dohodu o společném postupu při stabilizaci klubu. Jejich vizí je zajistit vstup zahraničního partnera do akciové společnosti a do tří let postoupit do první ligy. Ta by krajskému městu určitě slušela.

S tímto bodem souvisí i dotaz na současný stav klubové ekonomiky?

Jarní období nejasnosti ohledně dalšího financování FC Vysočina bylo z pohledu naší ekonomiky velmi složité. Jsem rád, že nyní už za námi. Stejně tak mne těší přístup celé řady větších i menších reklamních partnerů klubu, kteří nám nadále zachovávají přízeň a fandí naší fotbalové koncepci. Přesto do sezóny vstupujeme s vědomím, že rozpočet pro nadcházející soutěžní ročník budeme, stejně jako drtivá většina českých klubů, naplňovat v průběhu celého roku. Naši ekonomickou bilanci dokázal vylepšit nedávný přestup talentovaného záložníka Hušbauera do prvoligové Viktorie Žižkov. Předpokládám, že budeme hospodařit s rozpočtem kolem 35 milionů korun.

Přejděme k prvnímu týmu. S jakým cílem jste tvořili kádr pro podzimní druholigové boje?

Zájmem vedení klubu i trenéra Marka bude pokračovat v nastoleném trendu a pokusit se s týmem zaútočit na přední příčky tabulky. Proto jsme kádr chtěli z velké části udržet pohromadě a ještě doplnit o zajímavé hráče. Jarní tým prokázal svoji kvalitu a navíc je v něm řada velmi perspektivních a talentovaných fotbalistů. Věříme, že sehraný tým z loňské sezóny by mohl být naší výhodou.

Podařilo se vám záměry při tvorbě kádru naplnit?

Nejdříve k odchodům. Rozhodli jsme se, že neprodloužíme působení hostujících hráčů Jiřího Böhma a Lukáše Bodečka, kteří se v našem týmu příliš neprosadili. Dále jsme se bohužel rozloučili s brankářem Davidem Šimonem. O jeho služby jsme velmi usilovali, hráč s klubem podepsal kontrakt, ovšem zanedlouho nedokázal odolat nabídce prvoligových Bohemians. Velmi nás svým přístupem zklamal, počítali jsme s ním. David se bohužel rozhodl jinak, navíc nebyl hráčem našeho klubu. Stojíme pouze o fotbalisty, kteří v našem dresu chtějí usilovat o nejvyšší druholigové příčky.

Myslím si, že jsme tým dokázali vhodně posílit. Mezi třemi tyčemi jsme přivítali olomouckého gólmana Jana Vojáčka, konkurenci na postu stopera zvýšil Jakub Rezek, zálohu z Mutěnic posílil Michal Drábek a po dobrých zkušenostech s Brazilcem Gabrielem jsme na základě jarních testů angažovali jeho krajana Oliveiru. Ten je použitelný zejména na levém kraji obrany či zálohy. Staronovou tváří pak je útočník Vladimír Peška, který se do kádru vrací po vleklém zranění. Z juniorky tým dál doplnil záložník Miloš Netrda a z dorostu talentovaný útočník Stanislav Tecl.

Co říci k čerstvě odchodu Radka Slámy?

S jeho mateřským klubem pražskou Slavii jsme delší dobu intenzivně jednali. Byli jsme ochotní přistoupit na určité požadavky, ovšem Slavia trvala výhradně na přestupu za částku, kterou náš klub nemohl akceptovat. Radek se proto musí hlásit v Edenu.

Věříte, že Vysočina bude v ročníku 2008/09 bojovat o postup do Gambrinus ligy?

Do nevyšší soutěže bychom samozřejmě chtěli postoupit okamžitě... Jsme však realisté a z předchozí zkušenosti víme, že do ligy musíme vstoupit maximálně připraveni. Jestli tomu takto bude za tři roky nebo už v létě je nyní předčasné soudit. Hodně mohou napovědět podzimní výkony a výsledky. Věříme, že aktuální tým je schopen s určitým doplněním o ligu bojovat. Nezapomeňme však na skutečnost, že naši mladíci, kteří jsou někteří ještě věkem dorostenci, potřebují určitý čas na fotbalové uzrání, aby mohli být skutečnými oporami.

Před nelehkými úkoly stojí starší dorost a juniorka.

Všichni si musíme uvědomit, že je každým rokem těžší udržet postavení těchto týmů mezi českou elitou. S výrazně menším objemem financí jsme schopni konkurovat těm nejlepším českým mládežnickým baštám. Nedostatečná ekonomická síla však přináší problém s velkým počtem hostujících hráčů, které musíme získat na přestup do našich řad. Pokud tedy hodláme udržet stávající vysokou úroveň našich mládežnických celků. Za odvedenou práci jednoznačně náleží obrovské poděkování všem trenérům a dalším osobám, které se kolem našich celků pohybují. Jsou to velcí srdcaři, kteří jsou schopni dosahovat velkých výsledků. Jsem přesvědčen, že i v příští sezóně juniorka třetiligovou příslušnost zachová a že se starší dorost tentokráte zcela vyhne sestupovým starostem.

 
Média
Aktuálně
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2022 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.
Nastavení cookies

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Generální partner klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu