23.10.2007, Jihlavské listy - Michal Bouček

Pavel Tvarůžek: Manchester by byl výzvou

Pavel Tvarůžek: Manchester by byl výzvouStarší žáci FC Vysočina Jihlava přepsali minulou středu klubovou historii. Triumfem ve finále nejprestižnějšího tuzemského turnaje mládeže Nike Premier Cupu si otevřeli brány evropské kvalifikace, z níž v květnu příštího roku postoupí dva nejlepší celky na světové finále hrané pod hlavičkou Manchesteru United. Trenér Pavel Tvarůžek může začít pozvolna sumírovat plány na potencionální duely se soupeři věhlasných jmen.

 
 Od vítězného utkání proti Motorletu už několik málo hodin uplynulo (rozhovor vznikal v pátek pozn. red.), stihl jste si během té chvíle v mysli sesumírovat, jak velkého úspěchu jste vlastně dosáhli?

"Vzhledem k tomu, že jde o největší žákovský turnaj v republice, z něhož se postupuje na evropské a následně světové finále, jde o velký úspěch, kterého tady v Jihlavě ještě nikdo nedosáhl."

Vezmemeli v úvahu, že jste museli před finálovým turnajem absolvovat různá krajská, resp. semifinálová kola, byla cesta za pohárem zřejmě hodně trnitá...

"Byla skutečně těžká. Museli jsme postoupit přes tři kola, hrálo se systémem vyřazovacího turnaje. Každý prohraný zápas mohl znamenat stop! Museli jsme každé utkání zvládnout, což se nám nakonec podařilo, včetně vítězné tečky."

Vyhrát Nike Premier Cup nebylo prvotním plánem. S jakými cíli váš tým na pražské finále odjížděl?

"Určitě jsme tam nejeli jako favorité. Prakticky všechny soupeře jsme znali z ligy, věděli o jejich síle a neměli přehnané ambice. Mezi favority spíše patřily Brno, Olomouc nebo Slavia Praha. K nám více pasovala role outsiderů. Věděli jsme ale, že pokud kluci zabojují, budeme mít formu a ono fotbalové štěstíčko, můžeme dosáhnout na úspěch."

Co sehrálo během vítězného tažení z vašeho pohledu klíčovou roli?

"Myslím si, že jsme podali výborný kolektivní výkon, kluci bojovali na hřišti jeden za druhého, a měli jsme i to štěstíčko. Zápasy s Brnem nebo Slavií byly velmi vyrovnané a to štěstíčko se malinko přiklonilo na naši stranu."

Nebývá to zvykem, můžete přesto jmenovat stěžejní opory týmu?

"Předně chci pochválit všechny kluky, ale na tomto turnaji bych vyzdvihl výkon Radima Šuty, autora čtyř branek z celkových pěti, které jsme vstřelili, a Martina Štancla."

V květnu příštího roku odlétáte na evropskou kvalifikaci do Turecka. Média začala v této souvislosti spekulovat nad jmény potencionálních velkých soupeřů, např. Barcelona nebo Chelsea. Mluvil jste vy osobně s hráči na toto téma? Kterého soupeře si oni sami přejí?

"Nejvíce by se těšili na anglické kluby. Vy jste zmínil Chelsea, dalšími jsou Manchester United a Liverpool. Atraktivními soupeři by byly i španělské kluby. Já bohužel zatím nemám od pořadatelů informace, které týmy se evropského finále zúčastní. Uvidíme, až budeme vědět víc."

V kategorii dospělých je mezi anglickými, resp. španělskými celky oproti našim tuzemským skoro propastný rozdíl. Mládež je na tom stejně, nebo si naopak myslíte, že máte reálnou šanci uspět i při konfrontaci s evropskou konkurencí?

"Skutečně nevím. Neznám sílu soupeřů. Pokud bychom se podívali na historii turnaje, zjistíme, že loni zvítězila Austria Vídeň, co by zřejmě nikdo nepředpokládal, neboť nejde o světový velkoklub. Sílu soupeřů je skutečně těžké odhadnout. Spíše tam jde o tu atraktivitu. Např. Manchester United nemusí mít mládež na úplně nejvyšší úrovni, ale možnost utkat se s ním by byla pro naše kluky velkou výzvou."

Můžeme tedy říci, že Turecká mise zatím zůstává jakousi "španělskou vesnicí"?

(úsměv) Přesně tak. Zatím nevím, s jakými cíli tam máme jet, ale určitě se pokusíme poprat o úspěch a budeme se snažit dobře reprezentovat nejen Jihlavu, kraj Vysočina, ale i celou Českou republiku."

Víte, že půjdete ve šlépějích zlínských kolegů, kteří v roce 2002 postoupili až do světového finále, kde získali stříbrné medaile?

"Nevím, zdali jsme schopni dosáhnout takového úspěchu... Ale ten míč je kulatý, stát se může všechno, takže proč ne." (úsměv)

Závěrečnou otázkou se vrátím k pražskému finále. Tým Olomouce se cítil po semifinále hrubě poškozen výkonem rozhodčího, proto k utkání o třetí místo odmítl nastoupit a na protest odjel domů. Vzhledem k tomu, že FIFA (Mezinárodní fotbalová federace pozn. red.) i UEFA (Evropská fotbalová federace pozn. red.) nahlas volají po dodržování pravidel fair play, šlo o velmi nešťastnou událost, nemyslíte? Zvláště u hráčů dospívajícího věku...

"Víte, ten semifinálový zápas jsem viděl, rozhodčí Olomouci neuznal regulérní gól, takže konečný výsledek skutečně ovlivnil. Myslím si ale, že z pohledu výchovy mladých hráčů není vhodné podobné kroky dělat. Osobně bych se k takovému kroku neodhodlal."

 
Aktuálně

Josef Morkus: Věříme, že se kluci vrátí silnější, vytrvalejší a odolnější

Celosvětová koronovariová krize má samozřejmě výrazný dopad i na český mládežnický fotbal. Zhruba 350 mladých fotbalistů a fotbalistek FKM Vysočina Jihlava, stejně tak více než čtyři desítky jejich trenérů a členů realizačních týmů má vystavenou nucenou fotbalovou stopku. Nejen o řešení individuálního tréninkového jsme si povídali s Josefem... Celý článek

 
Servis
V tento den před lety
 
Klub •  Hráči •  Zápasy •  Mládež •  Multimedia •  Fanoušci •  Historie

© 2006-2020 FC Vysočina Jihlava & eSports.cz, s.r.o.  |  RSS
Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno. Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www,fcvysocina.cz.

 
 
 
 

Akcionáři klubu

Hlavní partneři klubu

Významní partneři klubu

Partneři klubu

Mediální partneři klubu