28.03.2014, Miroslav Fuks & Jaroslav Wollmann

Vysočina rekordně deklasovala Olomouc!

Vysočina rekordně deklasovala Olomouc!Pátek 28. března 2014 se zapsal do historie FC Vysočina! Jihlavský tým po skvělém výkonu deklasoval Olomouc 5:0 (2:0), čímž dosáhl svého nejvyššího vítězství nejen v Gambrinus lize, ale i v dějinách klubu! Demontáž Sigmy načali v první půli krásnými brankami Tomáš Josl a Haris Harba. Na počátku druhého dějství odpor hostí definitivně zlomil právě bosenský kanonýr Harba. Konečnou podobu skóre dali Marek Jungr a utěšenou střelou Tomáš Kučera.

22.kolo, pátek 28.3.2014, 18:00
5:0
(2:0)
OlomoucOlomouc

Góly: 11. Josl, 39. Harba, 49. Harba, 69. Jungr, 70. Kučera.
ŽK: Škerle, Svozil
Rozhodčí: Paták – Blažej, Peřina.
Diváci: 3459
FC Vysočina: Hanuš – Mikula, Šourek, Krejčí, Josl – Jánoš, Kučera - Kukoľ, Jungr (77. Koloušek), Vaculík (84. Kosak) – Harba (75. Přeučil). Náhradníci: Vejmola - Karlík.
Olomouc: Blaha – Varadi, Svozil, Škerle (32. Schulmeister), Javůrek – Rolinc (52. Chorý), Šindelář, Navrátil, Houska, Pospíšil – Depetris (62. Zahradníček)

Kouč Petr Rada se před zápasem musel vypořádat s marodkou. Při zdravotní indispozici Blažka, Marka, Masopusta, Marcina, Mešanoviće a Tlustého mu na lavičce dokonce zbyla dvě volná místa. Vítězná sestava ze Slavie se přesto změnila pouze na jediné pozici. Dopředu totiž byla jasná vynucená absence olomouckého hosta Vepřeka, kterého dle předpokladů nahradil Josl.

Zápasy Jihlavy s Olomoucí jsou obvykle na branky bohaté. Na podzim vyhráli doma Olomoučtí v zápase plném zvratů 4:3, v poháru tam zase vyhráli hosté 0:4. A nyní svou výhru ještě vyšperkovali. Nutno dodat, že jí šli aktivním a agresivním výkonem od prvních minut pořádně naproti. Už v 7. minutě Harba krásně uvolnil do vápna Jungra, který však z úhlu sám před Blahou mířil těsně vedle zadní tyče. O čtyři minuty později už Jihlavané přece jen vedli, když po rohovém kopu napálil odražený míč Jánoš jen do obranného valu, od kterého se balón odrazil na vápno k Joslovi, který vyslal nechytatelný pokus k levé tyči. Blaha se natahoval marně a Josl mohl slavit premiérový gól v jihlavském ligovém dresu – 1:0! Ve 21. minutě Vysočina zahrozila z dalšího rohu Vaculíka, po němž střílel Harba, ale jeho ránu zablokovala obrana Sigmy. Hosté si největší šanci na vyrovnání vypracovali v 24. minutě, když po rohu rozehraném Javůrkem míč za překonaným Hanušem z brankové čáry odhlavičkoval do bezpečí Šourek. O šest minut později táhl brejk Harba, posunul míč na Kučeru, který však svoji střelu mezi tři tyče nedostal. V 35. Vysočina předvedla rychlou kombinaci, kterou pohotově zakončoval Harba, ovšem Blaha byl u přední tyče na svém místě. V 38. minutě se po rohovém kopu znovu opřel do míče Jánoš, jenže jeho projektil letěl těsně mimo. Šest minut před přestávkou inkasoval hanácký tým podruhé. Harba si mezi dvěma stopery elegantně zpracoval míč, posunul si ho do vápna a pravačkou prostřelil gólmana – 2:0. V závěru první půle Vaculíkův pokus po přihrávce Harby už směřoval na branku, ale do cesty se jeho střele postavil jeho spoluhráč. Následná dorážka Kučery mířila mimo tři tyče.

Kdo čekal, že Sigma vstoupí do druhé půle náporem, tak byl zklamaný. Domácí jedenáctka nadále držela otěže zápasu, příkladně bojovala, umně kombinovala a vytvářela si šance. Ve 49. minutě byl na pravém křídle faulovaný rychlík Kukoľ a Vaculík se postavil k rozehrání standardní situaci. Míč posadil perfektně na hlavu kanonýra Harby, který dokázal, že má skvělé nejen nohy – 3:0! Zápas se poté proměnil v jednoznačnou záležitost Vysočiny a nadšené publikum aplaudovalo každé vydařené ofenzivní akci či finese. Například v 54. minutě, kdy Jungr vyslal do akce Harbu, který přešel přes jednoho obránce do vápna, ale další zasekávačkou se přes Svozila k zakončení nedostal. O tři minuty později předvedla Jihlava další pěknou akci, na jejímž konci zakončoval Kučera. Blaha jeho pokus u své pravé tyče lapil. V rozmezí 69. – 70. minuty bylo s Hanáky ještě hůř, neboť výsledek dosáhl potupného debaklu 5:0. Nejprve se v 69. minutě na Blahu řítil Harba, olomouckého gólmana sice nepropálil, lehkou dorážku však poslal do sítě Jungr – 4:0. Hned minutu nato získal míč Kučera, obešel několik protihráčů a vystřelil na hranice šestnáctky přímo do šibenice – 5:0! V 75. minutě se o snížení výsledku pokusil Navrátil, ale jeho střela šla mimo tři tyče. Neuspěl ani v 84. minutě jihlavský kapitán Vaculík, jehož pokus letěl nad branku.

8.kolo | Olomouc - FC Vysočina | 4:3
22.kolo | FC Vysočina - Olomouc | 5:0