11.08.2013, Miroslav Fuks

Vysočina v Liberci bojovala, ale v oslabení podlehla

Vysočina v Liberci bojovala, ale v oslabení podlehlaNa Liberec zahrát umí, což fotbalisté FC Vysočina bojovným a soustředěným výkonem dokazovali celý první poločas utkání proti českému pohárovému zástupci a třetímu celku loňského ročníku Gambrinus ligy. Závěr prvního dějství na stadiónu U Nisy však přinesl zbytečné vyloučení Kopice a oslabení jihlavské sestavy, které ve druhé půli vyústilo v liberecké vítězství 1:0 (0:0) po brance Rybalky.

Diváci: 4872
Liberec: Kovář – Kušnír, Karišik (62. Delarge), Kováč, Frýdek (46. Fleišman) - Rybalka, Sackey - Šural, Pavelka, Kalitvintsev (90. Szabo) - Rabušic. Náhradníci: Hauzr – Coufal, Hadaščok. Trenér Jaroslav Šilhavý.
FC Vysočina: Blažek – Tlustý, Šourek, Kopic, Marek – Karlík, Jánoš (80. Přeučil) – Masopust, Jungr, Vaculík – Šimonek (71. Harba). Náhradníci: Hanuš – Kosak, Mikula, Marcin. Trenér František Komňacký.

Jihlavský kouč František Komňacký byl nucen sáhnout k jedné změně v sestavě, která na domácí půdě výrazně přehrála Znojmo. Místo nemocného Václava Kolouška se do základní jedenáctky vrátil Karol Karlík.

V první šanci zápasu se octili hráči Vysočiny, když po přituknutí Vaculíka pálil z 18 metrů Karlík jen těsně vedle branky hájené Kovářem. Slovan zahrozil nepříjemnou standardkou Rybalky v 6. minutě, kdy nadvakrát neúspěšně zkoušel propálit hradbu jihlavských těl zkušený stoper Kováč. V 16. minutě poslal Frýdek nedůraznou malou domů, kterou vystihl Šimonek, ale ve skluzu získal proti vybíhajícímu Kovářovi jen roh. V 19. minutě Vysočině zle zatápěl exjihlůavský útočník Rabušic, ovšem ke střele se nedostal a centr před branku adresáta nenašel. V 25. minutě mohl Slovan hovořit o první šanci, když se do středu hřiště pěkně uvolnil Kalitvintsev, ale střelou po zemi Blažka nepřekvapil. Ve 28. minutě spoluhráči vtipně uvolnili na pravém křídle Kušníra, který se rozhodl z úhlu vypálit. Neudělal dobře a střílel vedle branky. Slovan tlačil a hrozil ze hry i ze standardních situací. Příkladem byl roh v 31. minutě, který zakončoval střelou z úhlu Rabušic. Pod břevno se stáčela zajímavě, ale scházela jí přesnost. V 37. minutě postupoval z levé strany na Blažka Rabušic, ovšem jeho střelu dokázal jihlavský stážce branky vyrazit. A uspěl i při následné dorážce Kalitvintseva. Na druhé straně odpověděl ve 40. minutě střelou z 25 metrů Karlík, jenže jeho pokus si cestu mezi tři tyče nanašel. Zápas výrazně ovlivnila 42. minuta, kdy si Kopic ostře vyšlápl za půlící čárou na Šurala. Za vysoko zdviženou nohu, která zasáhla záda libereckého křídelníka obdžel červenou kartu. Závěrečné snažení Slovanu v prvním dějství změnu skóre nepřineslo a tak se šlo do kabin za nerozhodného stavu.

Oslabená Vysočina do druhé půle vstoupila s jednoznačně defenzivním záměrem. Do stoperské dvojice se přesunul Tlustý, na pravého beka se stáhl Vaculík a Jungr začal hrát z levé strany zálohy. Domácí skutečně tlačili, ovšem první ohrožení jihlavské svatyně přinesla až 56. minuta a v ní dalekonosná střela Kalitvintseva, která se překvapivě snesla těsně nad břevno. Jihlava nebyla zalezlá na své polovině a snažila se využít každé možnosti k brejku. V tomto úsilí ji bohužel sráželo množství nepřesností. Jeden takový míč znamenal po hodině hry vedoucí branku utkání. To z pravé strany perfektně odcentroval Šural a z malého vápna rybičkou nechytatelně hlavičkoval nekrytý Rybalka – 1:0. V 63. minutě však Vysočina mohla vyrovnat, když se zleva za obranu dostal Jungr, postupoval ze strany na gólmana a poté předložil střílený centr na zadní tyč, na který Masopust ve skluzu zasáhnout nestačil. Chybělo velmi málo. Vysočina po inkasované brance skutečně otevřela hru a i v početním oslabení bojovala o vyrovnání. Liberec chtěl rozhodnout o výhře, ovšem šancí měl pramálo. Za zmínku snad stála Fleišmanova střela v 78. minutě, který Blažka pěkně protáhla, a jihlavský gólman ji vyrazil do bezpečí. Druhá střela libereckého levého beka z minuty 80. byla mnohem méně nebezpečná a letěla pět metrů vedle branky. V 82. minutě si centr z pravé strany málem do vlastní branky srazil stoper Šourek. Výsledkem byl naštěstí pouze liberecký roh. V 84. minutě měla Vysočina velice zajímavý přímý kop z 18 metrů po faulu na Harbu. K míči se postavil Přeučil a trefil pouze libereckou zeď. Z obdobné pozice v 86. minutě neuspěl Rybalka, když Blažek jeho přímý kop lapil. Liberec se v závěru zápasu nikam nehnal, což dokumentovalo šetření času při rohových kopech. Poslední jihlavskou šanci na vyronání nabídla standardní situace v nastaveném čase, kterou však liberecká obrana odvrátila.

4.kolo | Liberec - FC Vysočina | 1:0
18.kolo | FC Vysočina - Liberec | 2:3