11.05.2018, Redakce

Vysočinu ve skórování zastavila branková konstrukce

Vysočinu ve skórování zastavila branková konstrukceFotbalisté FC Vysočina proti Spartě Praha před vyprodanými ochozy sehráli velmi dobré utkání, v němž byli slavnému celku vyrovnaným soupeřem, vytvořili si více vyložených příležitostí a dvakrát trefili brankovou konstrukci. Bohužel, k opakování loňského vítězství nad Spartou nedošlo a v Jihlavě nezůstal ani cenný bod. Hosté totiž byli šťastnějším týmem, když se v 81. minutě ujala střela Guélora Kangy. Vysočina prohrála nejtěsněji 0:1.

Diváci: 4500
FC Vysočina: Rakovan – Vaculík (78. Popović), Štěpánek, Buchta, Schumacher – Mara, Urblík (59. Levin) – Fulnek, Dvořák, Zoubele (73. Keresteš) – Ikaunieks
Sparta: Niță – Zahustel, Kaya, Štetina, Costa – Kulhánek – Stanciu (90+1. Sáček), Kanga, Plavšić (87. Vatajelu) – V. Kadlec (43. Lafata), Šural

Kouč Martin Svědík oproti duelu v Liberci neučinil žádnou změnu. Už alespoň na lavičce byl připraven Tlustý.

Sparta do Jihlavy přijela s jasným cílem učinit důležitý krok ke konečnému 3. místo v lize, které bude s velkou pravděpodobností znamenat přímou kvalifikaci do základní skupiny Evropské ligy. Začala lépe, než domácí, kterým chvíli trvalo, než se vymanili ze sevření nervozity. Jako první zkoušel střelecké štěstí ve 4. minutě Kanga, ale jeho brána přeletěla břevno. Vysočina se k první střele dostala ve 12. minutě, ale Urblík pálil ze střední vzdálenosti vedle. O čtyři minuty to po rychlé akci zkoušel Ikaunieks, ale technickou střelou Nitu nepřekvapil. Během prvního poločasu byli sparťané nejblíže gólu v 19. minutě po kombinaci na levé straně, kterou po Costově přihrávce zakončil vedle útočník Kadlec. Chvíli poté Kanga znovu pálil z velké dálky nad břevno. Ve 28. minutě se neujala ani střela Mary ze střední vzdálenosti. V 34. minutě domácí ochozy chtěli penaltu po zákroku na Ikauniekse, ovšem sudí byl proti. To v 35: minutě zleva dobře odcentroval Dvořák, ale Ikaunieks sám před Nitou špatně načasoval svůj krok a na míč nakonec nedosáhl. V závěru poločasu měl šanci ještě Buchta, jenž po rohovém kopu hlavičkoval těsně mimo. V závěru prvního dějství se ještě dostal k hlavičce Lafata, ale Rakovan byl připravený a jeho pokus lapil.

Zkraje druhé půle byli nebezpečnější Jihlavané. V 50. minutě poslal nebezpečný centr do vápna Schumacher, ovšem Costa jej dokázal před Fulnekem odvrátit. Chvíli poté měl největší šanci duelu kanonýr Ikaunieks. Vaculík zprava rozehrál rohový kop, po kterém byl ve vápně Sparty velký závar a domácí se už dokonce radovali ze vstřelené branky, ale pohotová a tvrdá rána Ikauniekse z malého vápna skončila na břevně a od něj putovala na čáru! V 63. minutě se ke střele z dobré pozice dostal Stanciu, ale Rakovan neměl s jeho pokusem problém. V 69. minutě byl v nadějné pozici osmnáct metrů před brankou faulován Dvořák, ale Vaculík z přímáku přestřelil. Vzápětí Šural po centru Plavšiće hlavičkoval ve slušné šanci vedle. A branka nepadla ani v 71. minutě na druhé straně, když Fulnek i Ikaunieks se dostali do zakončení, ale proti byla obrana Sparty, kdy už překonaného Nitu zachránil Štětina. Sparta toužila po zlomení dlouhé série bez vítězství venku a nakonec se klíčové branky dočkala. Tři body trefil střelou z pětadvaceti metrů v 82. minutě Kanga. Byla to šťastná trefa, když míč skočil těsně před brankářem Rakovanem – 0:1. Vysočina mohla vyrovnat v nastaveném čase, kdy po centru Popoviće hlavičkoval Keresteš, ale jen do tyče. Sparta tak z Jihlavy odvezla šťastné vítězství.

14.kolo | Sparta - FC Vysočina | 1:0
28.kolo | FC Vysočina - Sparta | 0:1