11.05.2016, Miroslav Fuks

Vysočina záchranu potvrdila jasnou výhrou nad Baníkem

Vysočina záchranu potvrdila jasnou výhrou nad BaníkemFotbalová Vysočina má důvod k radosti! Kolo před koncem enormně vyrovnané SYNOT ligy potvrdila svoji příslušnost k české fotbalové elitě, když díky brankám Josefa Bazala, Petra Hronka a Pavla Dvořáka přesvědčivě zdolala Baník Ostrava 3:0 (1:0). Bez ohledu na výsledky ostatních soupeřů tak ziskala jistotu, že se nejvyšší soutěž bude hrát na Vysočině i v příští sezóně!

29.kolo, středa 11.5.2016, 18:15
3:0
(1:0)
OstravaOstrava

Góly: 39. Bazal, 65. Hronek (Dvořák), 89. Dvořák (pen.)
ŽK: 34. Urdinov, 44. Kučera – 42. Granečný
ČK: 88. Šrom (OVA)
Rozhodčí: Jílek – Paták, Peřina.
Diváci: 3143
FC Vysočina: Hanuš – Kukoľ, Krejčí, Mišůn, Urdinov – Kučera, Nerad (81. Batioja) – Vaculík, Hronek (74. Marek), Bazal – Voltr (64. Dvořák). Náhradníci: Rakovan – Šourek, Kryštůfek, Fulnek.
Ostrava: Šrom – Dostál, Kaša, Vraštil, Granečný (46. Mondek) – Vengřinek, Hrubý (55. Šašinka) – Matěj, de Azevedo, Holzer – Červenka (55. Mešaninov). Náhradníci: Chvěja – Celba, Kouřil, Lučić.

Kouč Michal Hipp proti duelu v Brně v sestavě učinil dvě změny. Na postu pravého beka upřednostnil Kukoľa místo Kryštůfka a do středu zálohy nasadil Nerada místo nemocného Šuleka.

Vysočina do utkání vykročila aktivně a poměrně rychle se dostala do prvních příležitostí. Ve 4. minutě Voltr centroval na Bazala a od něj se míč dostal k Neradovi, jenž si balón posunul do vápna, ovšem gólman Šrom u něj byl dříve. O tři minuty později Hronek ze strany postupoval sám na Šroma, ale místo zakončení volil přihrávku, se kterou si hostující obránci dokázali poradit. O dvacet minut později to byl právě Hronek, který na malém vápně našel Vaculíka, jenže tísněn nedokázal trefit branku. Baník byl domácím v poli vyrovnaným soupeře, snažil se, aktivní byl zejména de Azevedo, ovšem akce hráčů v bílém většinou končily na hranici vápna či v rukavicích gólmana Hanuše, když spolehlivě stahoval ostravské centry či nákopy za obranu. Vysočina o třech bodech, které daly jistotu záchraně, rozhodla velmi šťastně. Bazal dostal v 39. minutě míč na pravém křídle, odkud vyslal centr před branku. Nabíhající spoluhráče nanalezl, ovšem zapadl nechytatelně za gólmana Šroma a od zadní tyče se odrazil do sítě – 1:0. Pro křídelníka Bazala šlo o premiérovou trefu v nejvyšší soutěži.

Ve druhé půdě se Vysočina prezentovala velmi zodpovědným výkonem s důrazem na defenzívu. Z ní vyrážela do rychlých brejků, které nakonec znamenaly definitivní potvrzení jihlavského vítězství. Podruhé síť rozvlnil jarní objev Hronek, který skóroval hlavou po centru Vaculíka z pravé strany. Branka však nebyla pro ofsajd uznaná. Odpor Baníku nakonec zlomil až nástup útočníka Dvořáka, jenž vystřídal Voltra. Minutu po své nástupu na hřiště jej Urdinov poslal za obranu a Dvořák poté z první předložil ideální míč kanonýrovi Hronkovi, jenž měl jednoduchou úlohu a vstřelil svoji šestou jarní branku – 2:0. O tři minuty později Dovořák hlavičkoval po centru Kučery, ovšem míč poslal vedle tyče. V 81. minutě ve vápně k tvrdé střele natáhl Kučera, ale Šrom jeho ránu vyrazil a Dvořákova dorážka letěla nad. Exhradecký útočník mocně toužil po své první brance v sezóně, což v 88. minutě dokumentoval jeho průnik mezi stopery. Dokázal se jich zbavit, udělal kličku i brankáři, ovšem ten jej srazil. Sudí Šroma vyloučil, do branky se postavil hráč z pole Mešaninov a Dvořák poté zvládl nelehkou úlohu penaltového střelce – 3:0.

Hráč zápasu za FC Vysočina: 1. Josef Bazal 21%, 2. Petr Hronek 19%, 3. Jan Hanuš 14%, 4. Yani Urdinov 10%, 5. Pavel Dvořák 10%, 6. Lukáš Vaculík 10%, 7. Radek Voltr 5%, 8. Vladimír Kukoľ 5%, 9. Tomáš Kučera 2%, 10. Petr Nerad 2%, 11. Milan Mišůn 2%.

15.kolo | Ostrava - FC Vysočina | 1:2
29.kolo | FC Vysočina - Ostrava | 3:0