21.02.2015, Miroslav Fuks

Vysočina z Ďolíčku vydolovala cenný jarní bod

Vysočina z Ďolíčku vydolovala cenný jarní bodFotbalová Vysočina se po necelém roce vrátila do vršovického Ďolíčku a příběh zápasu prakticky zopakovala. Na úvod jara vybojovala cenný bod za bezbrankovou remízu a tým bojovným výkonem pomohl Jaromíru Blažkovi k další nule. Dva rozdíly však oproti jaru 2014 bylo možné pozorovat – Vysočina se prezentovala kvalitnější výkonem, než před rokem, navíc poslední čtvrthodinu dohrávala bez vyloučeného Petra Tlustého.

Rozhodčí: Proske – Paták, Jiřík
Bohemians 1905: Švenger - Pauschek, Škerle, Gajić, Šírl - Jindřišek, Rada - Bratanović (71. Lietava), Jarolím (62. Bartek), Mosquera (85. Moravec) - Mikuš. Náhradníci: Zlámal – Kalina, Šmíd, Cicman. Trenér Roman Pivarník.
FC Vysočina: Blažek – Tlustý, Kryštůfek, Krejčí, Hybš – Marek, Kučera – Kliment (90. Marcin), Šulek, Vaculík (77. Demeter) – Mešanović (63. Harba). Náhradníci: Kotnour – Fulnek, Batioja, Štěpánek. Trenér Luděk Klusáček.

Sestava FC Vysočina v úvodním jarním zápase nebyla příliš překvapivá. Kouč Luděk Klusáček do ní nakonec nezařadil mladíka Štěpánka a při pětičlenné záloze nezbylo místo v základní jedenáctce na Harbu. Absentovali zranění Hanuš, Jánoš a Šourek, dále pak Kukoľ pykající za červenou kartu z posledního duelu podzimu.

Vysočina začala velmi aktivně, kontrolovala hru a držela míč na svých kopačkách. V 8. minutě si připsala první střelu na branku, když Kučera prověřil pozornost Švengera. První velkou šanci zápasu však měli ve 12. minutě domácí, když Mikuš využil brejku a rychlého vhazování, dostal se za obranu a míč do dobré střelecké pozice posunul na Jarolíma, který ale pálil nad břevno. Kolem 19. minuty hosté zahrávali tři nebezpečné rohy v řadě, které však přímé ohrožení branky nepřinesly. Ve 26. minutě se do odraženého míče po rohovém kopu opřel Mikuš, ovšem jeho rána letěla hodně mimo. Hra se postupně vyrovnala a Klokani se stávali nebezpečnější celkem. Po půlhodině hry zleva odcentroval Mosquera a ve vápně našel Mikuše, jenž z voleje střílel nad břevno. Ve 34. minutě se odvrácený roh dostal na druhou stranu ke Klimentovi, jenž dokázal odcentrovat na hlavu Krejčího, který však balón prodloužil jen nad břevno. V 38. minutě Vaculík se Šulkem výborně potáhli rychlý kontr, ovšem na konci nebyla Šulkova přesná přihrávka či střela. Ke konci prvního dějství hráči Vysočiny přiostřili hru, když Kliment, Tlustý a Marek obdrželi žluté karty v rozmezí čtyř minut. První poločas rušného a bojovného utkání nakonec žádnou branku nepřinesl.

První střelou druhé půle se ve 48. minutě prezentoval Rada, ovšem našel pouze Blažkovu připravenou náruč. V 51. minutě po pravém křídle až do vápna skvěle prošel Kliment, ovšem jeho přihrávku před branku dokázali domácí odvrátit na roh. V 54. minutě Tlustý našel na středu hřiště volného Šulka, který se příliš nerozmýšlel a zhruba z pětadvaceti metrů vyslal střelu těsně vedle levé Švengerovy tyče. Na hřišti se poté dlouhé minuty odehrával urputný a na povedené fotbalové momenty skoupý boj o každý metr nepříliš kvalitního trávníku. Týmy se nedokázaly prosazovat ani po standardních situacích. Jedna taková se bohužel zrodila v 75. minutě, kdy byl po druhé žluté kartě a druhém faulu na Mosqueru vyloučen pravý bek Tlustý. Na tento post se dle očekávání stáhl Marek. Následný přímý kop poslal Jindříšek více než metr nad břevno. Brzy poté Vysočina vystřídala a ke své prvoligové premiéře nastoupil odchovanec FC Vysočina Patrik Demeter. Zároveň začalo obléhání jihlavské branky ze strany Bohemians. Nebezpečná byla v 82. minutě po centru Šírla hlavička Bartka, která ale letěla do bezpečného prostoru nad břevnem. Vysočina se bránila houževnatě, obětavě a koncentrovaně. Klokani se tak v závěru dostali jen do náznaků šancí. Blažkovi nepřidělala starosti hlavička Mikuše po dlouhém autu Rady, ani jedovka Rady z přímého kopu z 90. minuty, která prosvištěla nad břevnem. Když se v nastaveném čase neprosadil ani střídající Lietava, který centrovaný míč na dlouhou nohu netrefil, bojovné a nervózní utkání dospělo do fanoušky neoblíbené bezbrankové remízy 0:0. Vysočina v oslabení vydřela cenný bod.

3.kolo | FC Vysočina - Bohemians 1905 | 1:2
17.kolo | Bohemians 1905 - FC Vysočina | 0:0