12.09.2015, Miroslav Fuks

Vysočina v Olomouci sahala po vyrovnání, nakonec těsně podlehla

Vysočina v Olomouci sahala po vyrovnání, nakonec těsně podlehlaVysočina v důležitém utkání dvou sousedů v tabulce v Olomouci neuspěla a připsala si třetí porážku v řadě. A třetí s nejtěsnějším jednobrankovým rozdílem. Nervózní a vyrovnaný duel rozhodla pasáž mezi 56. a 60. minutou, kdy domácí dvakrát skórovali. Muris Mešanović dokázal poměrně brzy snížit, jenže jihlavské příležitosti při standardních situacích kýžené vyrovnání nepřinesly. Sigma tak vydřela první výhru v sezóně.

Diváci: 4162
Olomouc: Buchta - Hála, Rajnoch, Radaković, Vepřek - Cana (88. Šindelář), Plšek – Navrátil, Ordoš, Petr (80. Zahradníček) - Malec (70. Chorý). Náhradníci: Reichl – Štěpán, Houska, Halenár.
FC Vysočina: Hanuš – Kukoľ, Kryštůfek, Krejčí, Mišůn – Marek, Šulek (46. Jánoš) – Batioja (61. Mešanović), Jungr, Vaculík (77. Fulnek) – Dvořák. Náhradníci: Rakovan – Přeučil, Demeter, Nerad.

Jak se po třech týdnech reprezentační přestávky změnila ligová sestava FC Vysočina? Jen na jediném místě, když na kraji zálohy Fulneka nahradil Vaculík. Po zranění už na lavičce figurovali Přeučil a Jánoš.

Po úvodním oťukávání a nepřesnostech se první nebezpečná situace zrodila před brankou Sigmy v 7. minutě, kdy obrana Sigmy s velkými obtížemi odvracela centr Mišůna na roh. Ten však olomouckou branku neohrozil. Na druhé straně hlavičkoval v 10. minutě po centru Plška nehlídaný Ordoš, ale svůj pokus poslal nad břevno. Ve 12. minutě trefil prostor branky Vaculík, ovšem gólman Buchta měl s jeho přízemní střelou z pětadvaceti metrů málo práce. Ve 23. minutě se domácí publikum radovalo z gólu, ovšem Malcovi pro ofsajd nebyl uznán. V 26. minutě se ke střele levačkou z osmnácti metrů prosadil Jungr. Jeho pokus byl tečován, ovšem Buchtovy rukavice si jej nalezly. V 32. minutě se Sigma po ztrátě Šulka dostala k nebezpečného akci na levém křídle, která však byla Plškem zakončena hodně nepřesvědčivě nad břevno. Vzápětí potáhl brejk Batioja a vyslal nepříjemnou střelu těsně vedle levé tyče Buchtovy branky. V 39. minutě se Sigma prokombinovala k šanci Malce, ovšem jeho zakončení z otočky silně pokulhávalo. Ve 44. minutě Petr adresoval šikovnou přihrávku do malého vápna na Hálu, který se snažil míč ještě prostrčit pod sebe, avšak balón byl nakonec sražen na roh. První dějství tak branku nenabídlo.

Vysočina do druhé půle nasadila Jánoše, který ve středu pole nahradil Šuleka. Dlouho se před oběma brankami nic nebezpečného nedělo. V 55. minutě se po rohu Sigmy a odraženém míči dostal k zakončení Plšek, ale pálil nad břevno. Tentýž záložník se branky přeci jenom dočkal v 56. minutě, kdy po akci na pravém křídle poslal centr před branku Petr a v rohu vápna našel nekrytého a k tyči přesně střílejícího Plška – 1:0. A po hodině hry bylo z jihlavského pohledu ještě hůře. Petr dostal ideální míč mezi stopery, ale Hanuš jej dokázal vychytat. Odražený míč se dostal k fotbalistům v modrém a posledním z nich byl Malec, který se z hranice vápna trefil přesně k pravé tyči, od níž se kulatý nesmysl šťastně odrazil k druhé tyči do sítě – 2:0. V 65. minutě dostal míč za obranu Ordoš a jeho tečované střele moc nechybělo k tomu, aby z úhlu zapadla do branky. V 67. minutě Vysočina dokázala snížit. Dvořák do vápna uvolnil střídajícího Mešanoviće, který Buchtu z úhlu chladnokrevně prostřelil – 2:1. Vysočina se snažila o vyrovnání. V 82. minutě obléhala vápno Hanáků, ovšem výsledkem byl pouze tečovaný Jánošův pokus nad břevno. V 83. minutě Kukoľ dobře kopl standardní situaci do vápna, kde však dominoval Buchta. V 85. minutě z pětadvaceti metrů dobře k tyči vypálil Fulnek, ovšem domácí brankář míč dokázal vytlačit na roh. Z něj měl velkou šanci Jungr, jenže Buchta byl opět na správném místě. A vyznamenal se i vzápětí při dalším rohu a velmi nadějné hlavičce Dvořáka. Vysočina se tlačila k vyrovnávací brance a při rohu v 89. minutě byl blízko gólové radosti i gólman Hanuš, jenže jeho hlavičková „rybička“ letěla mimo branku. Domácí tak v nerváním utkání důležité tři body udrželi a sesadili FC Vysočina na sestupovou příčku.

Hráč utkání za FC Vysočina: 1. Muris Mešanović 41%, 2. Jan Hanuš 17%, 3. Augusto Batioja 7%, 4. Marek Jungr 7%, 5. Lukáš Vaculík 7%, 6. Milan Mišůn 7%, 7. Vladimír Kukoľ 7%, 8. Adam Jánoš 3%, 9. Tomáš Marek 3%.

6.kolo | Olomouc - FC Vysočina | 2:1
20.kolo | FC Vysočina - Olomouc | 2:1