29.08.2014, Miroslav Fuks & Jaroslav Wollmann

Vysočina tlačila, měla šance, ale gól nevstřelila

Vysočina tlačila, měla šance, ale gól nevstřelilaFotbalisté FC Vysočina konečně neinkasovali branku a už nejsou bez bodového zisku v tabulce SYNOT ligy. Získali jej v domácím duelu proti Dynamu České Budějovice, ovšem ke spokojenosti mají daleko. Přes velkou snahu, solidní výkon a množství šancí, které si tým vytvořil zejména v první půli, v utkání gól nepadl a celky se rozešly bezbrankovou remízou 0:0. Věřme, že se od něj tým po reprezentační pauze odrazí k výraznějším bodovým zápisům.

Diváci: 2980
FC Vysočina: Hanuš – T. Marek, Tlustý, Krejčí, Hybš – Kučera (81. Koloušek), Jánoš (86. Šulek) – Kovář, Jungr (74. Mešanović), Vaculík (C) – Harba. Náhradníci: Náhradníci: Blažek – Vidlička, Šourek, Kosak.
Č. Budějovice: Křížek – Klesa, Lengyel, Novák, Machovec – Vošahlík, Benát (C) (87. Herzán) – Koreš (33. Škoda), Volešák, Hora – Linhart (55. Brunclík)

Kouč Petr Rada při tvorbě základní sestavy mohl vybírat „jen“ z trojice posil. Klub totiž ještě neobdržel Babatoundeho registraci ze strany SFZ, potažmo ze strany Žiliny. Jihlavský lodivod nakonec do úvodní jedenáctky zařadil Hybše a Kováře, Šulek zůstal připravený na lavičce. Na ní usedl i Vidlička, přičemž na pravý okraj obrany se přesunul Marek a Hybš obsadil post levého beka. Kovář nastoupil na pravém křídle místo vykartovaného Kukoľa.

Vysočina do zápasu vtrhla dle očekávání velmi aktivně. První velkou šanci si vypracovala ve 4. minutě, kdy Harba z pravé strany přihrál do vápna Jungrovi, který přistrčil Kučerovi, jehož střela mohla Křížka vystrašit, ale nepobrala příliš razance, a tak ji gólman Budějovic bez problémů chytil. V 7. minutě se k prudké střele z pětadvaceti metrů odhodlal Harba, ale jeho projektil letěl nad břevno. Ještě v lepší pozici se v 10. pozici octil novic Kovář po přihrávce Harby z pravého křídla. Dokázal se v pokutovém území zbavit dvojice obránců, ovšem jeden z nich jeho střelu dokázal vytěsnit na roh. Hosté se z obranné ulity vymanili až v 17. minutě, ovšem, ovšem Klesa vyslal na Hanuše spíše oblouček, než střelu. V 18. minutě dostal Harba míč za obranu, sprintoval z křídla na Křížka, ovšem křižující stoper Novák dokázal jeho zasekávačku vystihnout. Ve 21. minutě odcentroval Jánoš do vápna přesně na Harbu, ovšem jeho hlavička pro Křížka nebezpečí neznamenala. Bosenský kanonýr neuspěl ani ve 22. minutě, kdy ho pas opět našel za obranou, Harba se z křídla dokázal uvolnit ke střele, která však letěla metr vedle zadní tyče. Po půlhodině hry uvolnil Krejčí do šance Jungra, ale ten měl z velkého úhlu těžkou pozici a Křížek dokázal jeho ránu vytlačit na roh. V 36. minutě vyrazili hosté po ztrátě Kučery k rychlému brejku, který zakončil střelou vedle branky Klesa. V 37. minutě se opakovala spolupráce po ose do vápna centrující Jánoš a hlavičkující Harba. Ani tentokrát Haris nemířil přesně. Ve 40. minutě dokázal z levého křídla odcentrovat Krejčí a Kováři moc nechybělo, aby hlavou překonal Křížka. Chvíli poté Kovář z pravé strany oslovil Kučeru, jenž natáhl z hranice vápna a pořádně protáhl Křížka, který balón dokázal vyrazit. Ve 43. minutě Vysočina výborně vykombinovala odražený roh a scházelo jediné – střela Jánoše mezi třemi tyčemi. Jeho pohotový pokus po přihrávce Marka letěl vedle.

Dynamo se v úvodních minutách druhého dějství nenechalo zatlačit a připsalo si první střelu, když ve 48. minutě napřáhl Klesa. Na druhé straně se ve vápně k odraženému skákajícímu míči dostal tísněný Kovář a jeho pohotový volej letěl hodně nad břevno.  V 53. minutě znovu zahrozili hosté, když se z otočky dostal ke střele vedle branky Škoda. Vysočině nebylo možné upřít snahu a bojovnost, dokázala si vytvářet územní převahu a standardní situace, ale vyložené šance se ve druhé půli nerodili tak často a lehce, jako v dějství prvním. Navíc domácí celek v důležitých momentech svazovala nepřesnost a chyběl moment překvapení. Hosté se očividně soustředili na zisk cenného bodu. A uhájili jej i v 89. minutě, kdy Koloušek do křídla uvolnil Mešanoviće, ten do vápna poslal přízemní centr na Harbu, který jej ve složité pozici tečoval na branku, kde však zasáhl pohotový Křížek. Duel, který byl zcela v režii Vysočiny, tak branku nepřinesl.

6.kolo | FC Vysočina - Č. Budějovice | 0:0
20.kolo | Č. Budějovice - FC Vysočina | 1:3