01.05.2011, Miroslav Fuks

Vysočina přivezla důležitou výhru z Kladna!

Vysočina přivezla důležitou výhru z Kladna!Fotbalisté zvládli těžkou zkoušku a přivezli důležitou výhru z půdy exligového SK Kladno za výhru 1:2 (0:1). Díky trefám Gabriela z 3. minuty a Karola Karlíka z 59. minuty využili sobotního zaváhání Viktorie Žižkov a stáhli tak svoji ztrátu na 2. příčku na 1 bod. Výhra ze zachraňujícího se Kladna se dolovala velmi těžce a v závěru přinesla nervózní závěr s neproměněnou penaltou Filipa Dorta.

Diváci: 975
Kladno: Jakubov - J.Procházka, Samek (73. Tóth), Macháček, Hajník - Radosta, Holub, Wojnar – Kabele, Sklenář, Štverák (73. Čurda).
FC Vysočina: Uvarenko – Veselý, Tlustý, Halama, Cihlář – Gabriel (59. Dolejš), Karlík, Dort, Kopic (90. Görner) – Tecl, Mešanović (79. Šimonek).

Kouč Josef Vrzáček musel postrádat vyžluceného středního záložníka Jiřího Gábu, místo které nastoupil Karol Karlík. Oproti domácímu utkání proti Spartě B zůstal na lavičce útočník Arnold Šimonek, na jehož místo se posunul Muris Mešanović. Ten tak uvolnil pozici ve středové řadě Gabrielovi.

Vysočina začala výborně, když ve 3. minutě házel dlouhý aut do vápna Kladna Cihlář, míč se dostal až na zadní tyč k Mešanovićovi, jenž balón dostal na malé vápno a zde se prosadil Gabriel – 0:1. Ve 13. minutě se na levém křídle prosadil Kopic, předložil míč na velké vápno, kde u něj byl nejblíže nabíhající Veselý. Pálil však nad. Ve 27. minutě kopal kapitán Dort roh a na něj si vyskočil hlavičkující Karlík. Též však mířil nad břevno. O chvíli později utekl po pravém křídle Tecl, předložil míč do vápna Dortovi, který však ve složité pozici nastřelil obránce. Vzápětí přišel další roh, z nějž volný Tlustý hlavičkoval k pravé tyči. Gólman Jakubov však byl u tyče včas. Domácí v průběhu první půle umně kombinovali, přičemž většinu nebezpečných akcí táhli přes šikovného Wojnara. Byl to on, kdo v největší kladenské šanci první půle v 37. minutě uvolnil za obranu Kabeleho, jenž tísněn nedokázal přesně zakončit. Jeho pokus skončil vedle tyče. Ve 43. minutě se vlevo prosadil dravý Kopic. Obral domácího beka o míč, přešel i přes stopera, ale u jeho dlouhé kličky byl gólman Jakubov dříve než on.

Do druhé části vstoupili domácí aktivně, ale krom územní převahy a několika standardních situací se do šancí nedostávali. Vysočina hrozila z brejků. V 53. minutě frnkl Mešanović, ve vápně našel Tecla, jehož pokus však byl v nadějné pozici zablokován. V 59. minutě se Vysočina dočkala proměnění jedné z řady standardních situací. Dort našel z rohu přesně hlavu Karlíka, jenž krásně zvýšil na 0:2. V 67. minutě kopal jihlavský kapitán další volný kop, ovšem hlavička Halamy letěla mimo. Kladno útočilo do úplných a Jihlava s většími či menšími úspěchy aplikovala brejky. Blízko gólu byl v 73. minutě po průniku Kopic Tecl, ale střílel nad. Utkání zdramatizovala 81. minuta, kdy na jihlavské straně chybovali Halama a Cihlář, za obranu se dostal Procházka, pronikl do vápna a trefil se přesně k zadní tyči Uvarenkovy brány – 1:2. Domácí ještě více přidali, ale zároveň vznikala četná okénka v kladenské obraně. V 84. minutě přišel rychlý brejky Jihlavy, Dolejš do vápna vysunul Tecla, ten unikl obránci, Macháček ho srazil a sudí nařídil pokutový kop. Osvědčený exekutor Dort však neuspěl – napálil břevno. Tento moment kladenské ještě více nakopl a zrodil se tak hektický a nervydrásající závěr. Kladno se však do žádné šance nedostalo. Naopak Jihlava však dvakrát ve dvou hráčích sama na gólmana. V 89. Šimonek po bojovnosti Tecla a v 90. minutě Görner po vysunutí Dolejše trestuhodně selhali. Ke změně skóre již nedošlo. Vysočina vybojovala důležitou a zaslouženou výhru, což po utkání uznal i domácí kouč Peřina.

9.kolo | FC Vysočina - Kladno | 2:1
24.kolo | Kladno - FC Vysočina | 1:2