10.11.2007, Miroslav Fuks

Vysočina na nedobytné opavské půdě neuspěla

Vysočina na nedobytné opavské půdě neuspělaVysočina na půdě favorizované Opavy neudržela nadějné vedení po brance Michala Veselého a s podzimem se na nedobytné opavské půdě rozloučila s těsnou porážkou 2:1. Jihlavský tým tak první polovinu soutěže zakončil s bídným ziskem sedmnácti bodů a vedení klubu tak dal hodně námětů k přemýšlení.

Diváci: 2470

Opava: Novák - Kolínek, Mezlík, Pejša, Matula - Partyš (89. Uvíra), Wirth, Barteska, Kiša - Kozák (90. Půda), Janoviak (69. Halaška) (zbylí náhradníci: Kovalík, Dujka, Horka, Jelínek)
FC Vysočina: Macháček - Bartoš, Šedivý, Suchý (35. Vácha), Vepřek - Sviták - Veselý (73. Rabušic), Mezlík, Lovětínský, Cihlář - Faldyna (zbylí náhradníci: Rzeszoto, Drga, Čermák, Bayer)

Kouč Karol Marko se musel obejít bez distancovaného Pavla Simra, naopak mohl využít služeb uzdraveného Pavla Mezlíka. Výsledkem bylo složení s pětičlennou zálohou a vysunutým hrotem Faldynou, kterého ze středové řady doplňoval zejména Mezlík. Zranění stopera Suchého v 35. minutě však vedlo k dalšímu přeskupení sil. Na hřiště se dostal ofenzivní Vácha a do stoperské dvojice se stáhl Sviták. Lovětínský tak začal mít převážně defenzivní úkoly.
Utkání bylo velmi pikantní pro exopvaské Faldynu a Svitáka a navíc Pavla Mezlíka čekal zajímavý duel proti bratrovi Radkovi, který nastoupil na pozici stopera. Na druhé straně nastupoval v jihlavském dresu levý bek, kterého však trenér Neček ponechal pouze na lavičce náhradníků.
Po první velké šance se dostali už ve 4. minutě hosté, když po přiťuknutí Cihláře střílel těsně vedle levé domácí tyče Mezlík. První varování však domácí obraně nestačilo a tak o čtyři minuty později Vysočina otevřela skóre utkání. Po nepřehledné situaci v pokutovém území se ke střele dostal Michal Veselý a hosté šli do vedení. Domácí poté zintensivnili svoji snahu a všemi způsoby se pokoušeli o zdolání jihlavské branky, kterou naposledy ve své profesionální kariéře hájil gólman Macháček. Nebezpečně v 15. minutě hlavičkoval vysoký Janoviak po centru Wirtha. Tentýž aktivní útočník byl blízko vyrovnávací branky ve 23. minutě, ale po centru Bartesky hlavičkoval ke smůle domácích pouze do břevna. Zaslouženého vyrovnání se Opava dočkala o chvíli později, když v pokutovém území přistrčil míč vleže Kozák svému spoluhráči Kišovi a ten střelou pod břevno nedal Macháčkovi šanci. Defilé šancí první půle završil v 39. minutě opět výborně hrající Janoviak, který si vyskočil na přímý kop Partyše a jeho hlavička těsně minula horní roh branky.
Vstup do druhé části se lépe povedl domácím. V oboustranně kvalitním duelu se dostávali do většího množství nebezpečných akcí. Nejprve v 55. minutě neuspěl v šanci Matula, ovšem zanedlouho se Opava radovala z úplného obratu a vedoucí branky. Té předcházela ztráta míče ze strany Vysočiny, po níž Opava vyrazila do rychlého protiútoku. Balón ostrým sprintem kupředu potáhl Partyš. Nahrál volnému Janoviakovi a ten míč poslal před branku přesně Kozákovi, jenž střelou po zemi k tyči mířil přesně. Domácí ani poté nerezignovali na ofenzivní choutky a v 62. minutě trefil agilní Janoviak tyč po kolmici Bartesky. Za nepříznivého stavu se hostující hráči snažili o vyrovnání, ovšem jejich aktivita k brance nevedla. Blízko byl v 74. minutě střídající Rabušic, ke kterému se do velké šance odrazil míč, ale proti střele výborně zasáhl brankář Novák. Naopak byli stále velice aktivní opavští. V šancích se objevili Kozák, Matula a především Halaška, který v 81. minutě střílel ze tří metrů vedle odkryté branky. Kvalitní utkání tak před bouřlivou kulisou skončilo výhrou domácích.