29.03.2008, Miroslav Fuks

Vysočina na Julisce vybojovala alespoň bod

Vysočina na Julisce vybojovala alespoň bodVysočina veze z pražské Julisky, kde opět nastupuje legendární Dukla, první jarní plusový bod za remízu 1:1. Domácí nutně potřebovali zvítězit a jejich snažení vedlo k první brance a poločasovému vedení. Vysočina však ve druhé části zabojovala, vynutila si vyloučení a díky Petru Tlustému vstřelila zasloužený remízový gól.

Diváci: 450

Dukla Praha: Rada - Buryán, Palša, Hubka, Rychlík - Nečas (70. Mikula), Ludačka, Adam, Michal - Svatonský, Kulvajt (89. Kunc)
FC Vysočina: Šimon - Sláma, Kadlec, Tlustý, Vepřek - Dupal (46. Veselý), Schneider, Gába, Cihlář - Böhm (73. Vácha), Faldyna

Kouč Marko dal od začátku důvěru stejné sestavě, která velmi dobře zvládla domácí duely proti Třinci a Hradci Králové. Nechyběl v ní ani útočník Jiří Böhm, který podzim strávil právě na Dukle. Na hřišti tak v jihlavském dresu byli pouze dva pamětníci podzimní divoké přestřelky 3:3. Domácí představili zkušenou sestavu s řadou exligových hráčů – Buryán, Palša, Kulvajt, Rychlík a Adam.
Boj o úvodní gól, který je vždy v psychologii duelu nesmírně důležitý, zpočátku vypadal lépe pro hosty. Ti se mohli radovat už v 7. minutě, kdy se v obrovské šanci z ničeho nic zjevil Dupal, příliš se ale ukvapil a jeho rána z rohu malého vápna mířila nad. Naopak se radovali domácí v 10. minutě, kdy si po ideálním pasu od Adama na penaltě zpracoval míč Nečas a na jehož přesně mířenou střelu byl gólman Šimon krátký. A mohlo být hůře, neboť ve 12. min. Dukla kopala rohový kop, balon se odrazil ke Svatonskému, který ale pálil nepřesně. Pro Vysočinu svitla šance v 19. minutě, kdy Kadlec zahrával přímý kop zhruba z osmnácti metrů. Tradiční rána mu bohužel nesedla a letěla asi deset metrů nad bránu. O chvíli později zasáhl proti ráně Böhma bez přípravy domácí gólman. Vysočina se s blížícím se koncem snažila zvýšit tempo, ale k pořádnému ohrožení domácí brány se už nedostala. Dukla pozorně bránila a hrála výborně takticky.
Do druhé části již nenastoupil Dupal, místo kterého dostal šanci Veselý. Ten se zařadil na post pravého beka a Sláma se posunul do zálohy. Nepříznivý stav hosty vyprovokoval ke zvýšenému úsilí a domácí „vojáci“ se stále více soustředili na defenzivní úkoly. Na hřišti se odehrával urputný boj o každý míč. V 52. minutě se po rohu dostal k zakončení aktivní Sláma a následně u tyče hlavičkoval mimo Böhm. Za minutu pálil ze střední vzdálenosti Faldyna, gólman Rada byl ale na svém místě a míč směřující doprostřed brány chytil. V 56. minutě boxovat domácí brankář velmi nebezpečný centr Slámy mimo vápno. O další střelecký pokus se postaral aktivní Faldyna, jeho tvrdá rána z rohu velkého vápna ale mířila mimo. Důležitý moment přišel v 64. minutě, kdy domácí hrot Svatonský obdržel v rozmezí sedmi minut druhou žlutou kartu a musel do sprch. Hosté tak před sebou měli skoro půlhodinou početní převahu, kterou se okamžitě snažili využít minimálně k vyrovnání. Domácí obrana však byla velmi pevná, svůj den měl i gólman Dukly a navíc musela jihlavská defenzíva stále čelit nebezpečným brejkům. Bylo tomu tak v 66. minutě, kdy skvělou techniku předvedl Nečas, jenž se prosadil přes obránce a rázem byl sám před Šimonem. Mladý domácí útočník zkoušel přehodit brankáře, to se mu ale nepovedlo. Přesto očekávaný tlak Vysočiny narůstal a v 78. minutě v kýžené vyrovnání. Přímý kop skončil ve vápně ve změti hlav, balon se odrazil k nabíhajícímu Tlustému, jenž ve skluzu vyrovnal na 1:1. Náš nový stoper tak zaznamenal druhý gól v řadě. Záznam tak vyústil k poslední dramatické čtvrthodině. Vysočina cítila šanci na tři body, ovšem i domácí si byli vědomi nutnosti bodovat naplno, aby se vzdálili sestupovým příčkám. Dvakrát proto nebezpečně pálil Ludačka. Přes oboustrannou snahu týmu již gól nepadl a tak druholigový duel skončil pravděpodobně zaslouženou dělbou bodů.