22.05.2013, Miroslav Fuks & Jaroslav Wollmann

Vysočina definitivně potvrdila záchranu v Gambrinus lize

Vysočina definitivně potvrdila záchranu v Gambrinus lizeFotbalisté FC Vysočina dnes dosáhli na největší úspěch v dlouhé historii kopané v Kraji Vysočina – poprvé v jeho dějinách udrželi svoji příslušnost v nejvyšší soutěži! Definitivní jistotu získali dvě kola před koncem Gambrinus ligy díky domácí remíze 1:1 (1:1) proti 1.FC Slovácko. Pod patnáctý jihlavský nerozhodný výsledek v sezóně se brankami podepsali oba urostlí útočníci Arnold Šimonek a Libor Došek.

Diváci: 3056
FC Vysočina: Blažek – Marek, Tlustý, Šourek, Josl (83. Čvirik) – Masopust (66. Kliment), Rada, Jungr (89. Kučera), Koloušek, Vaculík – Šimonek
Slovácko: Melichárek – Kuncl, Košút, Trousil, Reinberk – Volešák, Šumulikoski, Kerbr (76. Skalák), Valenta (86. Trávník), Daníček – Došek

Kouč František Komňacký v sestavě učinil jednu změnu. Oproti duelu v Jablonci dostal důvěru na hrotu sestavy Šimonek místo Vaněčka.

První vzruch před hostující brankou se odehrál v sedmé minutě. Masopust poslal z pravé strany centr do vápna, ale ke smůle domácích ho nikdo za Melichárkova záda dopravit nedokázal. Slovácko se dostalo do útoku po čtvrthodině hry, když zakončovali Kerbr a po něm Kuncl. Zatímco se střelou prvně jmenovaného si musel poradit gólman Blažek, druhá rána si cestu mezi tři tyče jihlavského brankáře nenašla. Ve 24. minutě zvedl domácí diváky v chladném počasí ze sedaček Masopust. Jeho střelu mířící pod břevno však Melichárek dokázal vytáhnout nad branku. Z následného rohu Vaculíka nebezpečně hlavičkoval Šourek vedle branky. Přesně po půl hodině hry pálil po skrumáži do tyče kapitán Vaculík, který ale o minutu později nadýchaným centrem našel na malém vápně hlavu Šimonka, a slovenský útočník poslal druhou brankou v sezoně tým do vedení – 1:0. Jenže z náskoku se svěřenci trenéra Komňackého neradovali dlouho. Přesně po čtyřech minutách se po rohovém kopu a následných zmatcích v šestnáctce domácích nejlépe zorientoval Došek. Hostující kanonýr vstřelil svou desátou ligovou trefu v ročníku a celkově 92. branku v kariéře.

Ve druhé půle Vysočina více toužila po výhře, využívala podpory větru a tlačila se do ofenzívy. Bohužel, hned několik nadějných akcí či brejků skončilo na nepřesnosti ve finální fázi FC Vysočina. V 69. minutě se domácí radovali z druhé branky, ale gól nemohl platit. Jungr, který z malého vápna dorážel přihrávku Vaculíka, stál v ofsajdu. V 75. minutě byl za nebezpečnou hru vysokou nohou nařízen nepřímý kop v pokutovém území Slovácko, ovšem rozehrávka Kolouška a střela Vaculíka hradbu těl nepropálila. V 81. minutě se ve vápně pěkně uvolnil Kliment, ale vysoko přestřelil. Stejně se mu vedlo o pět minut později. Nakonec se z výhry mohlo radovat i Slovácko. Šest minut před koncem mohl strhnout vítězství na stranu hostů Volešák, ale z hranice vápna pálil nad branku. Poslední šanci duelu si připsali hosté, když v 88. minutě Volešák mohl jít sám na brankáře, ale Blažek včas vyběhl.

14.kolo | Slovácko - FC Vysočina | 3:0
28.kolo | FC Vysočina - Slovácko | 1:1