10.09.2005, Miroslav Fuks

Spartu dvěma trefami zachránil Zelenka

Spartu dvěma trefami zachránil ZelenkaPředevším zásluhou středopolaře Lukáše Zelenky si fotbalisté Sparty připsali tři body za domácí vítězství s nováčkem z Jihlavy. Hřebíkovi svěřenci se téměř hodinu trápili, podobně jako v posledních dvou zápasech v Liberci a s Brnem. O částečné udobření letenských fanoušků se pak postaral Zelenka. Vysočina podala solidní a bojovný výkon, na kvality mistra to však nestačilo.

SpartaSparta
5.kolo, sobota 10.9.2005, 18:00
2:0
(0:0)

Branky: 55. a 72. Zelenka. ŽK: Poborský - Liška, Štohanzl. Rozhodčí: Jílek - Ondo, Kumstát.
Diváci: 4093
Sparta: Blažek - Pospěch, Sivok, Lukáš, Petráš - Kisel (56. Poborský), Zelenka, Hašek, Poláček - Matušovič (46. Michal Kadlec), Slepička (86. Došek). Trenér: Hřebík.
FC Vysočina: Vorel - Heide, Vojtíšek, Michal Kadlec, Liška - Veselý (75. Bartoš), Demeter (69. Perniš), Vladyka, Zúbek, Malínek (65. Štohanzl) - Kaplan. Trenér: Večeřa.

Poslední sparťanské výkony zmenšily divácký zájem na minimum, a tak duel mistra s nováčkem sledovalo méně lidí než na protější straně letenské pláně zábavné odpoledne Policie ČR pro děti. Ostatně ti, co na stadion nepřišli, neměli čeho litovat. Sparta s Poborským jen na lavičce náhradníků nijak nevybočila z posledních utrápených výkonů s tím rozdílem, že dnes jí chyběla i úvodní kvalitní půlhodina s řadou šancí. Jihlava, která nastoupila bez Lovětínského a s Demeterem ve středu zálohy a Heidem na pravém okraji obranjy, se sice na chvíli zatáhla na svoji polovinu, ale brzy její hráči poznali, že obvyklý sparťanský tlak nepřijde. Rychlou kombinací ovládli Jihlavští střed hřiště, ale ani oni se do mnoha šancí nedostali. Sparťané si jediné náznaky příležitostí vypracovávali při standardních situacích, ale Sivok ve 20. minutě mířil hlavou mimo branku. Nebylo divu, že po půlhodině se fanoušci začali na svůj tým a především na kouče Hřebíka zlobit. Z ochozů začalo znít již tradiční "Hřebík ven" a také "Hrajte fotbal". Hosté hráli přes domácí krizi opatrně a snad jedině Kaplanova hlavička z 41. minuty mohla být nebezpečná, pokud by však byla důraznější. Před přestávkou dorazila nad Prahu bouřka doprovázená prudkým deštěm a i nad letenským stadiónem se symbolicky zcela zatáhlo. Déšť vytrval až do 60. minuty, ale to už Sparta vedla. Ojedinělou vydařenou kombinaci z 55. minuty zakončil Kisel uličkou na Zelenku, který v plné rychlosti obešel i gólmana Vorla a z úhlu dostal rudé barvy do vedení. Domácí poté začali působit klidněji a jejich síla ještě vzrostla po příchodu střídajícího Poborského. Ten už po čtvrthodinovém pobytu na trávníku vymyslel druhý gól: míč zatáhl až k brankové čáře, odkud našel na penaltové značce Zelenku a ten s jistotou zvýšil na 2:0. Až potom hosté začali více zlobit, po prostřídání si vypracovali první šance, ale ty největší Vladykovi a Bartošovi vychytal brankář Blažek. V hlavní roli však byl stále Zelenka, který byl osm minut před koncem blízko čistému hattricku, jenže gólman Vorel dokázal jeho oblouček špičkami prstů zlikvidovat. Sparťanský trenér Jaroslav Hřebík připustil, že do přestávky měl jeho tým problémy s dobýváním obrany soupeře. "Každý tým, který zde poskládá urputnou obranu, může dělat potíže. Hosté se snažili hrát na rychlé brejky, především po standardních situacích," vysvětloval kouč trápení z prvního poločasu. "První gól to rozhodl, potřebovali jsme se uklidnit," pokračoval Hřebík. "Doufám, že teď už nikdo nebude psát o naší špatné fyzičce." Jihlavský kouč Karel Večeřa nemohl být spokojen s výsledkem ani s výkonem svého mužstva. "Chyběla nám taková osobnost, jakou dnes byl v druhém týmu Zelenka. Pak bychom mohli soupeře potrápit."

5.kolo | Sparta - FC Vysočina | 2:0
25.kolo | FC Vysočina - Sparta | 0:1