15.08.2009, Miroslav Fuks

Exligový Zlín potvrdil roli favorita

Exligový Zlín potvrdil roli favoritaAni na sedmý pokus se Vysočina vítězství proti Zlínu nedočkala. Navíc nerozšířila ani bilanci tří remíz a ze zlínské Letné odjela zaslouženě poražena 3:1 (2:0). Domácí už v první půli vstřelili dvě branky a mířili za vítězstvím. Vysočině se však duel podařilo zdramatizovat. V 70. minutě snížil Michal Kadlec z penalty na 2:1 a jihlavský tým bojoval alespoň o bod. Ten však svěřencům Luboše Urbana nebyl přán. Navíc expres Žůrek dal v závěru výsledku konečnou podobu.

ZlínZlín
3.kolo, sobota 15.8.2009, 17:00
3:1
(2:0)

Branky: 19. Kroupa, 37., 87. Žůrek - 70. Kadlec (p)
ŽK: Kroča - Karlík, Peška
Rozhodčí: Benedikt - Handlíř, Tacina
Diváci: 1986
Zlín: Kořínek – Malcharek, Kroča, Zbožínek, Jelínek – Šmahaj, Görner, Vozábal (72. Šrom), Lukaštík (80. Novák) – Žůrek, Kroupa
FC Vysočina: Winter - Veselý, Tlustý, Kadlec, Karlík (62. Cihlář) - Vydra, Gába, Lovětínský, Krutý (72. Peška) - Simr (45. Korčian), Tecl.

Kouč Luboš Urban sestavou nepřekvapil a vsadil na jedenáctku, která naposledy na domácí půdě uspěla proti Mostu.
Domácí začali před vlastními diváky již tradičně náporem. V 8. minutě byli ševci blízko vedoucí brance. Po rohu Šmahaje hlavičkoval Kroupa, Simr ale jeho pokus z brankové čáry vyhlavičkoval. Ve 12. minutě se poprvé připomněla také Vysočina. Lovětinského střelu z přímého kopu ale Kořínek snadno vyrazil nad břevno. S pokusem Veselého, jenž se proháčkoval celou domácí obranou a po zemi vystřelil, už měl mnohem víc práce. Svůj tým naštěstí podržel. A v 19. minutě bylo ještě veseleji. Jelínek odcentroval z levé strany a Karel Kroupa ve výskoku neomylně zacílil. Jeho premiérová trefa v tomto ročníku znamenala vedení 1:0. Na konci první půlhodiny si oba jmenovaní spolupráci zopakovali se stejným efektem, tentokrát však sudí branku kvůli předchozímu ofsajdu neuznali. Ještě před odchodem do kabin se ovšem žlutomodří pojišťující branky přece jen dočkali. Hezkou individuální akci předvedl Libor Žůrek, s míčem u nohy prokličkoval celou hostující obranou a střelou k tyči podruhé překonal brankáře Wintera 2:0. Vysočina mohla odpovědět po rychlé akci ze své pravé strany. Sám ve vápně se zjevil útočník Simr, jeho hlavička z dobré pozice ale mířila mimo. A tak se fotbalovou radost opět jali rozdávat domácí. Pět minut před odchodem do kabin spálil velkou tutovku Lukaštík, jenž díky Šmahajovi dostal šanci i k reparátu. Jihlavského gólmana však z bezprostřední blízkosti nepřekonal hlavou ani nohou. Přesto mohli být Zlínští s úvodním dějstvím relativně spokojeni.
Také ve druhé půli byl u první vážnější akce zlínský Lukaštík. Z levé strany chytře centroval do pokutového území, ale jeho spoluhráči se v šestnáctce neprosadili. Pak to zkoušel přízemní střelou doprostřed brány Šmahaj, ale brankář Winter mohl zůstat v klidu. Jihlava se osmělila po hodině hry. Gába se od půlky hřiště probil až do palebné pozice, ovšem jeho utěšená rána mířila hodně vedle Kořínkovy brány. Utkání spělo do poklidného konce, Zlínští měli hru pod kontrolou, ale v 70. minutě bylo vše jinak. Domácí si až příliš dlouho zahrávali s míčem ve vlastní šestnáctce, čehož využil jihlavský Tecl. Po jeho pádu ve vápně rozhodčí ukázal na značku pokutového kopu a kapitán hostů Kadlec vykřesal jiskřičku naděje. Jihlavě narostla křídla a pomalu dostávala domácí kolektiv pod tlak. Přetížená obrana několikrát chybovala, ovšem když v největší šanci neuspěl Peška, který z několika kroků netrefil Kořínkovu bránu, přišlo rozuzlení zápasu. Žůrek doběhl téměř nechytatelný míč u postranní čáry, vnikl do šestnáctky, kde obehrál obránce a tečovanou střelou pečetil výhru Zlína.