28.05.2007, iDnes.cz - Jan Salichov

Šanci na postup jsme totálně zazdili, lituje Vít

Šanci na postup jsme totálně zazdili, lituje VítJIHLAVA - Zatímco druholigová Jihlava závěr utkání s olomouckou rezervou nezvládla a ztratila důležité body, jejich soupeř v boji o postup, tým Bohemians 1905, dokázal brankou v nastavení urvat důležité vítězství. "O to víc nás to musí mrzet," řekl jihlavský bek Jiří Vít. "Asi má Bohemka větší vnitřní sílu než my."

Jenže nejen v druholigové tabulce druhý celek Bohemians dokáže zvládat závěry zápasů lépe než Jihlava.

Skutečným mistrem je v tomto směru tým HFK Olomouc, který v domácím prostředí třikrát po sobě vstřelil rozhodující gól až v posledních deseti minutách.

22. kolo: Dvě branky v 90. minutě (včetně první vlastní) přinesly Holici výhru 3:1 nad Ústím nad Labem.

24. kolo: Veterán Kotůlek svým gólem z 83. minuty porazil 1:0 Bystrc.

26. kolo: V dramatickém nastavení Holice zvítězila 3:2 nad Hlučínem.

Aktuálně třetí celek soutěže tak v koncovce zápasů vyválčil šest cenných bodů. Nebýt jich, těžko by ještě mohl pomýšlet na postupové naděje.

To Jihlava podobné důležité momenty nezvládá. Naopak. Na jaře hned v pěti případech v závěrečných deseti minutách body ztratila.

"To je to, co nám narozdíl od Bohemky chybí. Dohrát zápasy do konce, zvládnout je," smutní jihlavský brankář Petr Tulis.

Čím to je? Na tuto otázku neznají odpověď ani sami hráči. "Kdybych to věděl, změnili bychom to. Aby se to nestávalo," říká záložník Petr Vladyka.

"Góly v posledních minutách dostávají i jiná mužstva, na mezinárodní scéně," uvědomuje si Vít. "Ale o tom to je. Fotbal se nehraje osmdesát pět, ale devadesát, někdy devadesát tři minut." Podle Vladky však trenér tým speciálně na závěry upozorňovat nemusí.

"To už se musíme varovat sami," tuší jihlavský kapitán. "Už víme, že takhle dopadlo více zápasů, a tak bychom si to měli pohlídat.

Jenže jsme to zase nezvládli." Kde hledat hlavní příčinu pátečního selhání proti olomoucké rezervě? "Po vedoucím gólu na 2:1 jsme trošku přestali hrát, byli jsme uspokojení a chtěli jsme to ubránit, což byla chyba," ví Vladyka. "Už to vypadalo, že to zvládneme, a v poslední minutě dostaneme gól."

Remíza 1:1 přitom Vysočinu tři kola před koncem soutěže zřejmě definitivně připravila o naděje na návrat do nejvyšší soutěže. "Po vydařeném zápase v Čáslavi jsme se malinko psychicky srovnali. Věděli jsme, o co hrajeme," říká Vít. "Ale dá se říct, že jsme si dneska šanci na postup totálně zazdili a ztratili." "Dohrát zápasy do konce, zvládnout je. To je to, co nám chybí." brankář Petr Tulis.