15.04.2013, Miroslav Fuks

Bilance s Teplicemi? Je co zlepšovat!

Bilance s Teplicemi? Je co zlepšovat!Tři jasné porážky, nula bodů na kontě a skóre 2:10. Taková je aktuální ligová bilance FC Vysočina s Teplicemi. V pátek 19. dubna tedy nastane vhodná příležitost k jihlavské odvetě a pokusu o premiérové vítězství v rámci Gambrinus ligy! Naopak v národním poháru je historie příznivější pro FC Vysočina.

Bilance vzájemných ligových duelů se začala psát na jaře 1996, kdy se oba celky utkaly ve čtvrtfinále Poháru ČMFS. Pro Teplice, které tehdy měly úspěšně nakročeno k postupu do I. ligy, byla účast mezi osmi nejlepšími povzbudivou vizitkou, ovšem pro FK PSJ Jihlava šlo o dosud nepoznaný a obrovský úspěch. Jihlavský amatérský tým vedený trenérem Jindřichem Březinou tak daleko došel po vyřazení Slušovic, Uničova a LeRK Brno a doufal, že mu los v podání herečky Brožové přidělí atraktivního soupeře na domácí půdě. Bohužel, hráči PSJ museli na Stínadla. Ani zde však neprodali svoji kůži lacino! Proti favoritovi po celý zápas senzačně udrželi bezbrankový stav a šlo se do penaltového rozstřelu. V něm byli domácí před zraky třech tisícovek diváků šťastnější a po výhře 5:4 postoupili do semifinále.

Oba celky si čtvrtfinálový souboj zopakovaly o osm let později. Vysočina v poháru přešla přes Slavii a Plzeň, tudíž si věřila i na další prvoligový celek – Teplice. Tým kouče Jaroslava Netoličky byl po celý zápas lepší a zaslouženě zvítězil 1:0 (1:0), když jedinou branku zaznamenal Večeřa, který se z voleje nádherně opřel do rohu Vladyky. Jako aktivní hráč tento duel pamatuje stoper Ondřej Šourek.

V Gambrinus lize Jihlava proti Teplicím vždy tahal za kratší konec.  Úvodní měření sil na podzim 2005 bylo pro Vysočinu velmi smolné. Porážka 0:4 (0:1) rozhodně nevystihovala dění na hřišti. Hosté však byli maximálně efektivní, Sabou už v 5. minutě otevřel skóre, snahu Jihlavy o vyrovnání zmrazil mezi 64. a 68. minutou dvěma brankami Mašek a tečku za zápasem udělal v nastavení Doležal.

Na Stínadlech se na jaře 2006 hrála též jasná partie ve prospěch Teplic. Domácí už v 18. minutě vedli díky Sabou a Jirsákovi 2:0 a cestu za třemi body nezhatilo ani snížení Svobody na počátku druhé půle. Jihlavská snaha o vyrovnání byla bezzubá a dva minuty před koncem zápasu dal výsledku konečnou podobu 3:1 (2:0) Džeko, dnešní kanonýr Manchesteru City.

Podzimní vzájemný duel máme všichni v živé paměti. Vysočina na branku Vůcha dokázala ještě do poločasu odpovědět vyrovnáním Tecla, ale v zápase byla horším týmem. Teplice šli za třem i body, kterých se dočkali po brankách Jarolíma z přímého kopu a Podaného z rychlého brejku v závěrečných sekundách zápasu – 3:1 (1:1).

Momentka z pohárové čtvrfinále na jaře 2004. Zleva středopolaři Horváth, Vladyka a Večeřa.